Babiš drtí Sobotku. Ne, je to jinak. Zkušený odborník rozsoudil protichůdné informace

07.04.2014 12:18

Ve většině posledních předvolebních průzkumů by s přehledem zvítězilo hnutí ANO. Výjimkou je pouze šetření agentury Median, v němž by sněmovní volby vyhrála sociální demokracie. Sociolog Jan Herzmann řekl, čím si vysvětluje rozdíly v jednotlivých průzkumech a kterým stranám Andrej Babiš nejvíce ubírá potenciální hlasy voličů.

Babiš drtí Sobotku. Ne, je to jinak. Zkušený odborník rozsoudil protichůdné informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš, Věra Jourová a Bohuslav Sobotka
reklama

Anketa

Co soudíte o skandálu kolem privatizace OKD ve vztahu k premiéru Sobotkovi?

hlasovalo: 8046 lidí

Volebním průzkumům zveřejněným za poslední měsíc dominuje hnutí ANO. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by tato partaj sněmovní volby vyhrála se ziskem 28 procent hlasů, druhá ČSSD by na něj ztratila čtyři procenta. Ve stranických preferencích jsou tyto strany shodně na úrovni 18,5 procenta.

ČSSD by vyhrála volby jen v jednom průzkumu

Agentura STEM zveřejnila průzkum, podle kterého by hnutí ANO zvítězilo ve sněmovních volbách se ziskem 28,9 procenta hlasů. Následuje ČSSD s 20,5 %. V rámci preferencí, které ukazují popularitu jednotlivých stran a zahrnují i nerozhodnuté voliče, by ANO obdrželo 22,5 procenta a ČSSD 17, 4 procenta.

Podobné výsledky vyplývají i z šetření agentury SANEP. Ve volebních preferencích by hnutí ANO těsně porazilo sociální demokracii. Důvěru by mu dalo 23,8 procenta voličů, zatímco ČSSD 22,9 procenta.

Průzkum společnosti TNS Aisa také mluví ve prospěch Babišova hnutí, které má podle těchto výsledků nejpočetnější, ale také nejstabilnější voličskou základnu ze všech tuzemských politických stran. Hnutí ANO by podle tohoto průzkumu suverénně zvítězilo se ziskem 27 procent hlasů. ČSSD by skončila na druhém místě s 19,5 procenty.

Naproti tomu agentura Median jako jediná favorizuje loňské vítěze sněmovních voleb, tedy sociální demokracii. Té by k vítězství stačilo 21 procent hlasů. ANO by skončilo druhé s 19,5 procenty.

Anketa

Kdo by měl odstoupit z vlády?

4%
31%
34%
7%
1%
hlasovalo: 31096 lidí

ANO ještě nemá loajální voliče

„Faktem je, že před předčasnými volbami se výsledky různých agentur také hodně lišily. Největší rozdíly byly právě v případě ANO. Je to pravděpodobně proto, že tento subjekt zatím nemá ještě vytvořeny loajální skupiny voličů. Jeho přízeň je hodně situačně podmíněná, pravděpodobně dost kolísá a závisí na metodě dotazování,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Herzmann.

„V případě Medianu, pokud mě neklame paměť, odlišnost spočívá v tom, že sběr dat probíhá v průběhu celého měsíce a může se stát, že Median zaznamená některé trendy s velkým zpožděním. Stát se to samozřejmě nemusí, ale upozornil bych na to, že u většiny ostatních agentur, které měly k dispozici data od listopadu a prosince, byl nástup hnutí ANO se zpožděním, nebylo to okamžitě po volbách. A v průběhu prvního kvartálu hnutí ANO posilovalo. Není proto zcela vyloučeno, že toto Median naměří až ve svém dubnovém výzkumu. Je to však jen hypotéza, na jejíž potvrzení si budeme muset počkat,“ řekl dále sociolog.

Pokud bychom hodnotili průzkumy jako celek, podle Herzmanna se tak ukazuje, že hnutí ANO po volbách skutečně posílilo nezanedbatelným způsobem a s největší pravděpodobností by aktuální volby vyhrálo. „Ovšem, kdyby se konaly volby teď, vůbec to neznamená, že do květnových voleb situace zůstane stejná,“ doplnil.

Proč Babišovo hnutí posiluje a komu nejvíc bere voliče?

Čím to je, že hnutí ANO neustále posiluje svozu pozici? Důvody jsou krátkodobé a dlouhodobé a navzájem se liší. „Ty dlouhodobé vyplývají z nedůvěry ke standardním politickým stranám. Systém tradičních politických stran je v určité krizi, což vede k tomu, že nezanedbatelná část voličů je připravena volit hnutí, která nemají žádnou historii. To byl případ Věcí veřejných, to je případ ANO, ale i Úsvitu,“ konstatoval sociolog.

Krátkodobý faktor podle něj spočívá pravděpodobně v tom, že hnutí ANO se na politické scéně chová jinak než ostatní strany a je velice viditelné a zřetelné. „Vidět je nejenom samotný pan Babiš. Se vší kontroverzí, která je s ním spojována, je to výrazná mediální figura. Hodně je ale také vidět paní ministryně Jourová nebo paní ministryně Válková. Takže osobnosti hnutí ANO jsou mediálně poměrně dost zřetelné a zřejmě nacházejí pozitivní odezvu u lidí, kteří zvažují, jakou stranu by chtěli ve volbách podpořit,“ předpokládá Herzmann.

Pokud jde o to, kterým stranám hnutí ANO nejvíce ubírá podporu, Herzmann je toho názoru, že všem, mimo jiné i sociální demokracii. Výjimku v tomto směru dle jeho slov představují pouze komunisté a lidovci, u kterých prý zřejmě k oslabování nedochází. „Podle mého soudu ale ANO nejvíc ubírá Úsvitu, protože mechanismus podpory hnutí ANO a Úsvitu byl trochu podobný, i když jsou tato hnutí zaměřena výrazně jinak. Protestní složka rozhodnutí volit jedno z těchto dvou hnutí byla velice podobná. A zdá se, že z hlediska způsobu oslovování potenciálních voličů si od voleb vede hnutí ANO zdatněji než Úsvit, jehož pozice se oslabuje. Zde je zřejmě jeden z podstatných zdrojů posilování Babišova ANO,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz sociolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…