Babiš jde příkladem. Jeho ministerstvo otevřelo informace o provozních nákladech ministerstva

16.01.2015 13:05

Ministerstvo financí začalo na internetu zveřejňovat údaje o svých provozních nákladech, fakturách, seznamu státních dotací nebo uzavřených smlouvách. Podle náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta je MF tak prvním ministerstvem v ČR, které taková data zveřejnilo.

Babiš jde příkladem. Jeho ministerstvo otevřelo informace o provozních nákladech ministerstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Vedle toho je možné na novém portálu najít i údaje a zajímavosti o státním rozpočtu, daních nebo hazardu. Do budoucna plánuje MF zveřejnit i údaje například o nemovitostech státu. "Každý daňový poplatník má teď možnost si detailně zkontrolovat, jak s jeho penězi ministerstvo hospodaří," uvedl Wagenknecht. Náklady projektu byly podle něj prakticky nulové. "Toto nás stálo pouze práci kolegů a na otevřené platformě máme data. Nestálo to tedy skoro nic a přínos je pro veřejnost maximální," dodal.

Do projektu chce MF zapojit i další rezorty

Portál bude také sloužit k tomu, aby všechna data z MF byla soustředěna na jedné adrese. Data budou strojově čitelná a bude kontrolována jejich aktuálnost. Například státní rozpočet podle Wagenknechta byl dosud zveřejňován jen ve formátu PDF. Nově půjde rozpočet otevřít i v tabulkovém editoru. Podle MF mimo jiné i evropská směrnice určuje, že by tento rok měly veřejné instituce zveřejňovat data ve strojově čitelném formátu.

Do projektu chce MF zapojit i další rezorty. "Nechceme to každému nutit. Kdo bude mít zájem, tomu to poskytneme," uvedl Wagenknecht s tím, že nyní MF aktivně ohledně projektu komunikuje s Ministerstvem dopravy. Další jednání s rezorty budou podle něj pokračovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať jdou do p*dele! Každý má právo si opatřit drogy. Pavel Novotný z ODS brání uživatele drog a pustil se do policie

19:31 Ať jdou do p*dele! Každý má právo si opatřit drogy. Pavel Novotný z ODS brání uživatele drog a pustil se do policie

Desetitíce milovníků elektronické taneční hudby opět vyrazily na jednu z nejoblíbenějších letních ak…