Babiš jde příkladem. Jeho ministerstvo otevřelo informace o provozních nákladech ministerstva

16.01.2015 13:05

Ministerstvo financí začalo na internetu zveřejňovat údaje o svých provozních nákladech, fakturách, seznamu státních dotací nebo uzavřených smlouvách. Podle náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta je MF tak prvním ministerstvem v ČR, které taková data zveřejnilo.

Babiš jde příkladem. Jeho ministerstvo otevřelo informace o provozních nákladech ministerstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Vedle toho je možné na novém portálu najít i údaje a zajímavosti o státním rozpočtu, daních nebo hazardu. Do budoucna plánuje MF zveřejnit i údaje například o nemovitostech státu. "Každý daňový poplatník má teď možnost si detailně zkontrolovat, jak s jeho penězi ministerstvo hospodaří," uvedl Wagenknecht. Náklady projektu byly podle něj prakticky nulové. "Toto nás stálo pouze práci kolegů a na otevřené platformě máme data. Nestálo to tedy skoro nic a přínos je pro veřejnost maximální," dodal.

Do projektu chce MF zapojit i další rezorty

Portál bude také sloužit k tomu, aby všechna data z MF byla soustředěna na jedné adrese. Data budou strojově čitelná a bude kontrolována jejich aktuálnost. Například státní rozpočet podle Wagenknechta byl dosud zveřejňován jen ve formátu PDF. Nově půjde rozpočet otevřít i v tabulkovém editoru. Podle MF mimo jiné i evropská směrnice určuje, že by tento rok měly veřejné instituce zveřejňovat data ve strojově čitelném formátu.

Do projektu chce MF zapojit i další rezorty. "Nechceme to každému nutit. Kdo bude mít zájem, tomu to poskytneme," uvedl Wagenknecht s tím, že nyní MF aktivně ohledně projektu komunikuje s Ministerstvem dopravy. Další jednání s rezorty budou podle něj pokračovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Jak chcete zabránit tomu, aby lidé odcházeli do předčasných důvodů?

A není to zcela pochopitelné, když se jim to vyplácí? A nepřijde vám nefér, že tu rostou důchody, ale i třeba vaše mzdy a spousta poctivě pracujícíh dělá stále za almužnu nebo za míň, než jsou třeba důchody? A proč se zvyšují dávky převážně - nejvíce důchodcům? Co třeba rodiny s dětmi? Těm naopak v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…