Babiš je eurohujer. Jako Kalousek, zlobí se Klaus ml. Má prý důkaz

13. 7. 2020 13:01

Šéf hnutí Trikolóra a poslanec Václav Klaus mladší a komentátor Michal Půr se vyjádřili k předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Jen každý z jiného důvodu. Klaus si všímá Evropského plánu obnovy, Půr Kalouskova oznámení ohledně toho, že nebude kandidovat do sněmovny.

Babiš je eurohujer. Jako Kalousek, zlobí se Klaus ml. Má prý důkaz
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda poslaneckého klubu TOP09, Miroslav Kalousek
reklama

Klaus mladší se ve svém komentáři pro server Echo24.cz zaměřil na to, že sněmovna dala v pátek zelenou vládě k připojení se k Evropskému plánu obnovy. Konstatuje, že Evropská unie je umělý byrokratický výtvor, bez jakéhokoliv mandátu občanů. Nazývá ji neschopnou, řešící si vlastní pomatené ideologie. 

„Vše se snažily nějak řešit jednotlivé národní vlády. Jenže sotva zdravotní nebezpečí ustoupilo, hned jim otrnulo a přinášejí plán. Vynechme marketingový název a řekněme si rovnou: Je to plán na posílení politické unie, omezení národních států. Je to plán na zelenou devastaci tradičního průmyslu, je to plán společného ručení za dluhy, je to plán obrovského zadlužení a je to plán na společné evropské daně,“ míní Klaus mladší, jenž nechce ručit za dluhy Itálie a Španělska, které vznikly již před koronavirem.

„A o tom ve sněmovně v pátek zuřil spor. Na jedné straně demobok (bez ODS), s Piráty a socialisty, fanaticky podporoval usnesení zavazující vládu k přijetí tohoto paktu. Stejní lidé (Kalousek a spol.) dva dny před tím zuřivě (a právem) kritizovali ministryni Schillerovou za český dluh 500 mld. – jako nehospodárnost, ohrožení vkladů, hrozbu rozpadu veřejných financí, „naše děti a vnoučata …“, aby o dva dny později s podobnou urputností hájili vytvoření dluhu 750 mld. euro. Lékařsky se tomu snad říká schizofrenie, možná jinak (nejsem psychiatr),“ míní Klaus mladší a všímá si, jak následně „evropskou volbu“ prosadili ANO, TOP 09, Piráti a socialisté. 

„Lidé to nevědí, Babiš s Kalouskem, když se jedná o to, kdo jak nakoupil roušku a podobné marginálie – si ve sněmovně 15 hodin nadávají, kdo je větší zloděj – lidé obou táborů nadšeně fandí. Ale u důležitých zákonů – hlasují jak siamská dvojčata – úplně stejně," dodal Klaus mladší.

Miroslav Kalousek (TOP 09) se však rozhodl již v nadcházejících sněmovních volbách nekandidovat. Chce jednat o postupu tradičních politických stran. A právě tento jeho krok komentuje Michal Půr na serveru Info.cz. Kalouskův odchod může podle něj působit jako odchod dalšího politického barda, opak je však dle jeho slov pravdou. 

„Je to jen jeden z kroků, které postupně a poměrně nenápadně sbližují opoziční strany. Sám Kalousek uvedl, že se chce věnovat dojednávání předvolebních koalic. Dává to absolutní logiku, zkušenější zákulisní vyjednavač v české politice patrně neexistuje. Kalousek si také zjevně dobře uvědomuje, že už dávno nepůsobí jako lákadlo pro voliče, resp. oslovuje jen velmi úzkou skupinu voličů,“ míní Půr s tím, že jsme svědky dějů, které bychom při jejich ideálním vyústění mohli nazvat Babišovou labutí písní. 

Zmiňuje, že pokud existuje vůle vzdát se části svého programu výměnou za překlenutí ideologických sporů, je důvod věřit, že to zainteresované strany tentokrát myslí vážně. „Jestli vzniknou jedna nebo dvě neideologické opoziční koalice, šance na úspěch jsou podle všeho obrovské. Vládní hnutí ANO se může chlácholit posledními volebními preferencemi, kde drží velmi solidních 32 procent (Kantar v České televizi 12. 7. 2020), ale to vůbec nemusí stačit,“ tvrdí Půr a pokládá otázku, že jen záleží na tom, kdo se spojí s kým.

„Za poměrně nepravděpodobnou bych považoval situaci, kterou jsme viděli v minulosti na Slovensku, kde se spojila drtivá většina opozičních stran. Znamenalo by to, že by se musela dát dohromady i ODS s Piráty. Není to zcela vyloučené, ale daleko pravděpodobnější se jeví varianta, kdy vzniknou dva bloky – ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a druhý blok Piráti a STAN. O Starosty a nezávislé logicky stojí i občanští demokraté, ale to není zase tolik důležité. Volič opozice by měl každopádně zajímavý výběr. Konzervativnější by si mohli zvolit blok vedený třeba Petrem Fialou a mladší liberálnější koalici vedenou Ivanem Bartošem. Pokud by oba bloky před volbami jasně vyjádřily chuť spolupracovat, Andrej Babiš by se ocitl ve vážných problémech,“ uzavřel Půr.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize bude platit za lež o Vitáskové. Je to pravomocné

8:16 Česká televize bude platit za lež o Vitáskové. Je to pravomocné

Jasné slovo soudce. Česká televize musí bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové…