Babiš je ve větším průšvihu, než se nám snaží namluvit, píše exporadce Petra Nečase. A jde také o Český rozhlas

08.11.2018 9:00

Exporadce premiéra Petra Nečase Jiří Sezemský přinesl komentář na serveru Forum24.cz. Jde o Čapí hnízdo, kdy se odvolává na text serveru iRozhlasu.cz, jenž provedl inventuru celé věci. Podle Sezemského je to reakce na zkreslené informace o vyšetřování kauzy.

Babiš je ve větším průšvihu, než se nám snaží namluvit, píše exporadce Petra Nečase. A jde také o Český rozhlas
Foto: Screen: ČT
Popisek: Andrej Babiš v superdebatě ČT.

Server iRozhlas se v minulých dnech zabýval kauzou Čapí hnízdo, kde se snažil uvést na pravou míru zkreslené informace ohledně průběhu vyšetřování, jež se objevily v médiích. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně server označil za aktivistický, který se mu mstí. To server odmítá a jeho šéfredaktor uvedl důvody, proč se server rozhodl vše publikovat.

„Server se brání, že nejde ani o mstu, ani o aktivismus, ale o reakci na úniky informací vytržených z kontextu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Jsou výhodné pro jejího hlavního aktéra Andreje Babiše, který jich okamžitě využil ve svůj prospěch. Považoval je za potvrzení své obhajoby, že šlo o ‚nesmysl a účelovou kauzu, co nám ve volbách vzala minimálně pět procent a mě měla hlavně otrávit a nadobro vyhnat z politiky‘,“ komentuje celou věc Sezemský.

Původní text ZDE

„V Česku není podle serveru aktuálnější kauza, u níž je pohled za kulisy ve veřejném zájmu, a proto chtěl přispět nejen k ověření premiérových slov, že policie v ruce nemá žádné důkazy, ale i k dekontaminaci veřejného prostoru zamořeného zkreslenými informacemi,“ dodává Sezemský a všímá si i toho, jak Kedroň mimo jiné poukazuje na článek v deníku Právo, jenž vyšel v květnu. Ten pečlivě použil vybrané věty z usnesení dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha, týkající se stížností obviněných proti zahájení trestního stíhání. 

Sezemský sám se následně věnuje textům v Právu, jež podle něj vskutku působily vstřícně ve prospěch tehdejšího premiéra v demisi. Zdrojem informací měl být jeden z advokátů Babišova okruhu Josef Bartončík, jenž se opíral o citace z usnesení Šarocha. A nahrál tak Babišovi, jenž začal vykreslovat sebe sama a jeho rodinu jako oběti účelového komplotu. 

„Podle zdrojů deníku FORUM 24 z justičního prostředí byly však obě uvedené citace častým slovním obratem v rozhodnutích státních zástupců o stížnostech obviněných. Jsou jen obecným konstatováním, že usnesení policie o zahájení trestního stíhání neřeší s konečnou platností otázku viny obviněného, která může být ještě hypoteticky dalšími nashromážděnými důkazy vyvrácena,“ podotýká Sezemský a uvádí, že argumenty uváděné v obou článcích nelze bez znalosti celého kontextu považovat za hodnověrné.

„Žalobce navíc nezpochybnil tvrzení policie, že Babiš v případu figuruje jako hlavní postava a organizátor údajného dotačního podvodu. Bylo až příliš patrné, že články mají pouze cíleně navodit dojem, že celá kauza stojí na vodě,“ podotýká Sezemský a poukazuje i na načasování článků v době vrcholících jednání mezi hnutím ANO a ČSSD o společné vládě před vnitrostranickým referendem. 

Sezemský následně připomněl, v jaké situaci se dnes nacházíme. „Babišova vláda v demisi prováděla rozsáhlé čistky v bezpečnostních složkách s evidentním cílem dostat pod kontrolu vyšetřování citlivých kauz. Bezohledně byl zlikvidován ředitel GIBS Michal Murín, k zásadním změnám dochází i v Policii ČR. Tým vyšetřovatele Pavla Nevtípila se dostává pod stále větší tlak. Odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který Nevtípila bránil před útoky politiků ANO, následovat ho má i další jeho spojenec, náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal,“ uvedl.

Poukázal i na výpověď, již zveřejnil bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil. Ten v článku, kde hovoří čtyři policisté, uvádí, že kauza Čapí hnízdo vznikla údajně na příkaz bývalého ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Tak alespoň hovoří oni čtyři muži zákona. 

„Je opravdu zvláštní, že zmínění policisté takto vystupují až dnes, a současně je naprosto skandální, že pro svoje obvinění nepřekládají žádné konkrétní důkazy,“ dodává Sezemský. 

„V této závažné situaci je zarážející přístup mediálního mainstreamu. Nové informace o klíčových důkazech policie v kauze Čapí hnízdo, které svědčí o tom, že policie má dostatečně nabito a jedině nezávislý soud může rozhodnout o vině či nevině, dále publikovaly jen servery Echo24,  Seznam,  Deník, Aktuálně a E15. Z celostátních deníků pouze Hospodářské noviny a z TV stanic jen Česká televize v Událostech jako zprávu na 22. místě v pořadí. Aspoň tak. Před několika lety by podobně výbušné zprávy, týkající se vysoce postaveného politika, zaplňovaly titulní strany všech celostátních médií a úvodní zpravodajství všech televizních a rozhlasových stanic. I to svědčí o tom, kde se dnes nacházíme,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

21:27 „Kdo vyhrál v Praze? ODS.“ Petr Fiala věří, že Babiše porazí i v některých krajích

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu byl staronový předseda ODS Petr Fiala. Prozradil, jak chc…