Babiš na uniklé nahrávce rozebírá údajnou milenku Václava Klause

24.08.2017 12:51

Šéfreportér týdeníku Euro Jan Hrbáček zveřejnil na Facebooku celou nahrávku inkriminované schůzky dvojice podnikatelů s Andrejem Babišem, s jejímž úryvkem se tento týden vytasil reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa. Babiš na půlminutovém záznamu naznačuje, že posílal finanční dary pravicové ODS, kterou tehdy řídil expremiér Petr Nečas. Celou nahrávku Hrbáček zveřejnil proto, aby zamezil případným spekulacím a politickým hrátkám s její možnou sestříhanou podobou.

Babiš na uniklé nahrávce rozebírá údajnou milenku Václava Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Nahrávka, se kterou se před několika dny vytasil Radiožurnál, zachycuje setkání Andreje Babiše s dvojicí podnikatelů, ke kterému došlo v roce 2012. Jedním z podnikatelů má být Filip Rajchart. Z nahrávky má podle Radiožurnálu vyplývat, že to byl právě on, kdo vymyslel hnutí ANO, alespoň to na nahrávce tvrdí. „Když jsme se bavili, a opravdu jsme se bavili o tom hnutí ANO, měli jsme nějakou svoji představu a vy jste říkal třeba jenom ten výhled, že nechcete zakládat svoji politickou stranu, ale že chcete sdružovat ty drobné, ty malé. Podporovat je a tak dále. My třeba jeden ten malý drobný jsme,“ uvedl Rajchartova slova server Irozhlas.cz.

Hnutí, které Rajchart spoluzakládal, vzniklo na přelomu let 2009 a 2010, o dva roky dříve než současné Babišovo ANO. Nezkrácený název zněl Autentická neutralistická organizace, kdežto Babišovo ANO se odkazuje k Akci nespokojených občanů. Rajchart nicméně rozhlasu již dříve sdělil, že byli s Babišem na schůzce a hovořili o financování jejich politického subjektu. Popsal také vlastní zklamání, které po vzniku ANO 2011 následovalo. „Jezdím dost často do střední Afriky. Volali mi kluci, že vzniklo ANO 2011 a že mi gratulují, že jsme to s Babišem dohodli. V první chvíli jsem byl naštvaný, ale věděl jsem, že nemám žádnou možnost jít proti,“ uvedl.

Anketa

Co by měla udělat ČSSD v prezidentské volbě?

hlasovalo: 8192 lidí

Babiš: Se Sobotkou do haj.lu

Konverzace mezi aktéry, jejíž nahrávku zveřejnil na svém facebookovém profilu v celém znění novinář Jan Hrbáček, se posléze točí kolem politiky, konceptu hnutí ANO i spolupráce v oblasti marketingu. „Tu nahrávku mám už pět let a nezveřejnil jsem jí, protože je na ní ho..o,“ napsal Hrbáček na Facebooku. Hrbáček se odhodlal přes Facebook v živém přenosu přehrát nahrávku celou. Reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa vyrukoval přitom pouze se zkrácenou verzí. 

„Co bude zítra,“ ptá se jeden z  podnikatelů zachycených na nové uniklé nahrávce. „Sobotka vyhrá volby, zvýší daně a my půjdeme do haj*lu. Copak Sobotka s Haškom může řídit tuto zemi? Co já dělám? Já jsem proti sociální demokracii,“ odpovídá Babiš. Následně se pak rozpovídá i o financování ODS. „Odeeska, odeeska, dneska Nečas chodí a žádá o peníze, ale my jsme si spočítali, kolik jsme tam dali peněz a kolik jsme dostali, no,“ tak zní doslovný přepis části rozhovoru, který zveřejnil server irozhlas.cz. Podle serveru ale strana nemůže jakékoliv finanční dary od Babiše či jeho firem ve svém účetnictví dohledat. Babiš se s Rajchartem,který sám účast na schůzce popřel, a s dalším podnikatelem dohaduje i o tom, kdo ve skutečnosti ANO vymyslel.  

„My jsme se bavili o hnutí ANO a řešili jsme ten výhled. Vy jste říkal, že nechcete zakládat svoje, ale že chcete sdružovat ty malý, drobný a tak dále,“ uvádí jeden z podnikatelů. „ANO nemá nic společného s vaším ANO. ANO bylo vymyšlené v podstatě později. Vymyslel ho úplně někdo jiný a já ani nevím, že vy máte ANO. Nerad bych tu měl pocit, že my jsme zneužili vaše ANO, protože ANO vymyslel někdo úplně jiný a důkazem toho je, že jsme se zaregistrovali jako občanské fórum proti korupci,“ odpovídá Babiš. 

Dále se podnikatelé s Babišem baví o možné spolupráci v oblasti marketingu. „Byli jsme připraveni se bavit o těch propagacích, ale tím, že vy jste přestal komunikovat...“ říká jeden z podnikatelů. „Ono to není jen v těch inzerátech. Je to i v sociálních sítích, ve kterých máme zkušenosti. Dělali jsme pozitivní, dělali jsme negativní. Jenom na takový hloupý skupině proti Paroubkovi, že prostě komunisti nás za 40 let dostali do prdele, Paroubek našel zkratku,“ uvádí podnikatel. „To bylo 60 tisíc lidí, kterým se to líbilo,“ dodává. „Vy jste mi psali, že máte kontakt v Blesku a v Ringieru, ale nikdy jsem od vás konkrétní nabídku neměl jako,“ oponuje Babiš. „Ale co je to konkrétní nabídka? My jsme vám nabízeli článek v Blesku,“ ohrazuje se podnikatel.  

Klausovy ženy

Posléze se Andrej Babiš rozpovídá svým charakteristickým stylem na adresu novinářů a politiků. „Pan Šafr nejprve podporuje ANO a pak tam dal, že Babiš je komouš a moralizuje,“ stěžuje si na nahrávce Babiš na aktuálního šéfa serveru Forum24. Hovor se následně stočí na politiku. „Já jsem se hodně divil, proč jste si střelil do Klause,“ uvádí jeden z podnikatelů. „Do Klause, protože ten se vrací, ten má čtyři projekty jako,“ odvětí Babiš. „No dobře, ale to není špatný přece,“ namítá podnikatel. „Crystalex, čtyři miliony v kapse, anebo IPB anebo Kožený, nebo Junek nebo Kovář, nebo účet Třinec, nebo co?“ reaguje Babiš. „Já jsem chodil na večeři s tím Klausem, tak chytal Čadilovou za ruku. Potom Čadilová volala Ištvánovi, že ji musí akorát kouřit,“ řekl na nahrávce Babiš doslova. Lucie Čadilová je bývalá šéfka Klausova sekretariátu v ODS. O schůzce Lucie Čadilové a Václava Klause v restauraci dříve referoval například Blesk. Bulvární list Šíp pak o Čadilové referoval jako o jedné z ,,Klausových žen". Aktuálně Lucie Čadilová působí jako ředitelka Pražského domu v Bruselu.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lidsky nemám Zemana rád. Od něj si prostě vyznamenání nechci vzít.“ Hudebník Mišík oživil staré vzpomínky

19:55 „Lidsky nemám Zemana rád. Od něj si prostě vyznamenání nechci vzít.“ Hudebník Mišík oživil staré vzpomínky

Vladimír Mišík se v rozhovoru pro Prostor X rozhovořil mimo jiné o éře komunismu, ale také o tom, že…