Babiš navrhne von der Leyenové do Evropské komise Jourovou

29.07.2019 12:58

Jedinou kandidátkou, kterou bude Česko navrhovat do budoucí Evropské komise (EK), je stávající eurokomisařka Věra Jourovoá. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš před odletem do Bruselu, kde bude s nastávající předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou jednat mimo jiné o českém postu ve vrcholném orgánu unijní exekutivy. Zprávu přinesla ČTK.

Babiš navrhne von der Leyenové do Evropské komise Jourovou
Foto: TV Prima
Popisek: Věra Jourová hostem Partie na TV Prima
reklama

Jourová, o níž Babiš hovořil s von der Leyenovou již telefonicky, v končícím pětiletém období měla na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen.

„Myslím si, že už tím, že je žena, ale i tím, že byla úspěšná, bychom mohli mít šanci získat nějaké ekonomické portfolio,“ řekl Babiš před odletem do Bruselu. Zmínil se například o oblasti vnitřního trhu či mezinárodního obchodu.

Podle znalců bruselských poměrů však kvůli předběžným auditním zprávám hovořícím o Babišově střetu zájmů pro Česko nepřipadá v úvahu citlivější ekonomický resort, který by jakkoli souvisel s rozpočtem či s dotacemi. Babiš dnes tyto informace označil za nepodložené spekulace.

Premiér dříve prohlásil, že je připraven von der Leyenové předložit na výběr dvě jména, neboť to byl požadavek nastávající předsedkyně komise. Dnes však sdělil, že bude mluvit pouze o Jourové.

Babiš bude s nastávající šéfkou EK jednat jako lídr teprve třetí členské země EU; před ním se von der Leyenová oficiálně sešla s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Před jednáním s von der Leyenovou zamíří premiér v Bruselu na stálé české zastoupení při EU, kde se bude na schůzku připravovat.

Babiš hodlá s von der Leyenovou hovořit také o budoucím víceletém evropském rozpočtu, v němž se podle něj Česku nelíbí pokles částky určené na kohezní fondy. Tématy jednání budou podle premiéra i bezpečnost, migrace či emisní politika EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…