Ač předvolební průzkumy předvídají nebývalý pád ODS a naopak s TOP 09 to nevypadá, že by se chystala do propadliště dějin, Lukáš Bek se domnívá, že právě Swarzenbergova strana se nemůže stát pilířem obnovené pravice. Její předseda Karel Schwarzenberg je totiž již starý a dříve či později se zkrátka odebere do politického důchodu a místopředseda strany Miroslav Kalousek je sice mimořádně schopný politik, avšak rovněž i mimořádně neoblíbený.
V příštím volební období tak Lukáš Bek předpokládá vzestup jiné pravicové strany, což ovšem podle něj nutně nemusí být ODS. Rovněž nepředpokládá integraci ODS s TOP 09, neboť v obou stranách panují silné osobní animozity.
Podle Víta Bárty jsou vysoké preference Babišova hnutí jen dočasnou náladou; na závěry o možné integraci pravice je příliš brzy. Martin Kuba ocenil vysokou úroveň kampaně hnutí ANO s tím, že dobře akcentuje aktuální témata, a nepochybuje, že tato kampaň přinese výsledek. Hnutí však považuje za vnitřně různorodé a vzhledem k tomu, že podle něj nelze politické změny provádět rychle, mezi voliči i členy hnutí se rychle rozšíří deziluze z reality. Přesto, že hnutí ANO může být dokonce druhou nejsilnější stranou ve sněmovně a vymezilo se proti sociální demokracii, považuje úřadující šéf ODS Martin Kuba současné diskuse o možné spolupráci za předčasné. Ač nevylučuje možné programové průniky, znovu akcentoval údajnou neprůhlednost ANO: „Podstatná je nejednotnost hnutí zevnitř,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma