Babiš přežije? Komunisté ho prý podrží. Už čelí výsměchu

26.05.2021 7:05

Komunisté tvrdí, že menšinová vláda ANO a ČSSD ztratila jejich důvěru, takže kabinet nepodpoří, až se bude ve Sněmovně hlasovat o jejím přežití, ale komunisté při hlasování pravděpodobně odejdou ze sálu, což v praxi znamená, že vládu podrží, protože opozice nebude mít dost hlasů na vyslovení nedůvěry. Zbyněk Stanjura (ODS) se komunistům vysmál.

Babiš přežije? Komunisté ho prý podrží. Už čelí výsměchu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip

Na počátku června čeká vládu Andreje Babiše (ANO) hlasování o nedůvěře vládě, které iniciovala pravicová koalice Spolu, koalice ODS, lidovců a TOP 09, ke které se přidala také koalice Pirátů a Starostů.

SPD Tomia Okamury již oznámila, že Babišově vládě také vysloví nedůvěru, ale z KSČM doposud nezaznělo jasné slovo. Vedení komunistické strany nechalo členskou základnu debatovat o tom, jak se nakonec k Babišově vládě postavit. K vládě, kterou tři roky drželi u moci, ale nedávno hnutí ANO vypověděli toleranční dohodu.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

V tuto chvíli se zdá, že komunisté při červnovém hlasování odejdou ze sněmovního sálu, což znamená, že Babišova vláda hlasování o nedůvěře přežije, protože opozice nebude mít dost hlasů k jejímu sesazení.

„Zatím opravdu převažuje takový názor. Argument, který zaznívá, je, že KSČM by neměla hlasovat s Piráty, STAN, ODS a spol.,“ řekl CNN Prima News jeden ze zdrojů z vedení strany.

Není však jisté, že se takto zachová všech 15 poslanců strany. Ta je rozdělená v pohledu na Babišovu vládu a na působení svého předsedy Vojtěcha Filipa, který toleranci vlády ANO a ČSSD prosazoval. Ten v polovině dubna přežil pokus o vlastní sesazení, ale vnitrostranický tlak se může projevit znovu.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura k situaci u komunistů poznamenal, že i odchod poslanců KSČM z vlády je jistým druhem vyjádření postoje. Fakticky tím KSČM podle Stanjury ukazuje, že vládu dál podporuje.

„Chtěli jsme, aby každý poslanec ukázal svůj postoj a řekl, jestli podporuje, nebo nepodporuje vládu. Pokud utečou ze sálu, je vidět, že to s kritikou vlády nemyslí vážně a pořád ji podporují. I to je cenná zpráva pro všechny voliče,“ poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…