Babiš prý zasáhl Zemana na velmi citlivém místě. Aféra s dalajlámou má tuto nepěknou dohru...

20.10.2016 17:28 | Zprávy

ANKETA Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš se zastal ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL s tím, že nevidí problém, že se setkal s dalajlámou. Prohlášení ústavních činitelů (včetně prezidenta a premiéra) k Číně a Tibetu podle něj bylo zbytečné a nemůže mít vliv vůbec na nic a obchodní bilance s Čínou je stále stejná – desetkrát víc dovážíme, než vyvážíme. Co si o tom myslí čeští politici?

Babiš prý zasáhl Zemana na velmi citlivém místě. Aféra s dalajlámou má tuto nepěknou dohru...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman a Andrej Babiš znehodnocují státní dluhopis za 4 miliony a snižují tak o tuto částku státní dluh

„Daniel Herman se celý život pohybuje v duchovním světě, já zase v tom byznysovém. Tak si spolu občas povídáme a seznamujeme se navzájem o těch svých světech. Já si pana Hermana velmi vážím, on mě podpořil v záležitosti s táborem v Letech, za což v rámci své partaje dostal patřičně vyčiněno. Teď jsem měl potřebu vyjádřit mu jako člověku podporu ohledně jeho setkání s dalajlámou. Ministr kultury mě o něm informoval předem, a pokud vím, řekl to i premiérovi. Nechápu, proč by se nemohl potkat, s kým chce,“ řekl Deníku Babiš.

Dodal, že řeči o poškození obchodních vztahů s Čínou jsou nesmysl. „Copak dalajláma může ohrožovat Čínu? Vždyť nic nechce, je symbolem nějakých hodnot. To prohlášení bylo úplně zbytečné, nemůže mít vliv vůbec na nic. Obchodní bilance s Čínou je pořád stejná, stále desetkrát víc dovážíme, než vyvážíme. Slyšel jsem hlasy asi od tří skupin, které šly do holportu s čínskými pseudoinvestory s podivnými penězi, že se jim to už nelíbí a litují toho,“ míní šéf ANO.

Územní celistvost Čínské lidové republiky, jíž je Tibet součástí

Prezident Miloš Zeman, předseda senátu Milan Štěch, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka 18. října vydali společné prohlášení po setkání ministra Hermana s dalajlámou, kde uvedli, že jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chtějí společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jíž je Tibet součástí.

„Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet. Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány,“ píše se též v prohlášení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…