Babiš s Hamáčkem byli u Zemana kvůli odvolání šéfa antimonopolního úřadu. Prezident se s ním sejde a pak rozhodne

08.09.2020 19:33

Premiér Andrej Babiš dnes v Lánech spolu s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. Zeman se ale nejprve chce s Rafajem sejít a poté se rozhodne. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace nebo také Ústecký kraj či Liberecký kraj.

Babiš s Hamáčkem byli u Zemana kvůli odvolání šéfa antimonopolního úřadu. Prezident se s ním sejde a pak rozhodne
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Předseda ÚOHS Petr Rafaj.
reklama

„Prezident si vyslechl naše argumenty, setká se s panem předsedou příští týden a potom k tomu sdělí svoje stanovisko,“ sdělil novinářům Babiš. Zeman si podle Hamáčka vyslechne Rafajovy argumenty a poté se rozhodne, na schůzce v Lánech prý prezident žádné rozhodnutí nenaznačil.

Rafajovi za rok končí druhé šestileté období v čele ÚOHS, ale podle Hamáčka nemá cenu čekat další rok. „Z našeho pohledu by pro úřad i pro fungování hospodářské soutěže bylo přínosnější, kdyby se to vyřešilo rychleji,“ řekl Hamáček podle informací serveru Echo24. Úřad podle Hamáčka potřebuje restart.

Kritici Rafaje upozorňují zejména na policejní zásah, který proběhl loni na jaře kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Tehdy se Zeman za Rafaje postavil s tím, že k případnému odvolání přistoupí až po vydání pravomocného rozsudku. Samotný Rafaj v červenci uvedl, že k odvolání nejsou zákonné důvody, protože nijak nenarušuje důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu, což by k odvolání stačilo.

O Rafajovi se mluvilo zejména kvůli tendru na výběr mýta, ale také kvůli jeho schůzkám s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Na nich se mělo mimo jiné rozhodovat o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard korun. Řešila se také jeho kauza s byty vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby, které Rafaj užívá. Podle zjištění novinářů byla záloha na byty v hodnotě 3,5 milionu korun zaplacena z Rafajova účtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

15:25 Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

Senátor Pavel Fischer by nechtěl, aby se k summitu Biden – Putin vztahovala přehnaná očekávání. „Sna…