Babiš spustil válku o ČT: Dvořák, Ovčáček, Fridrichová, Šarapatka. A rozštípl to Železný: „Byli jsme zdrženliví,“ přiznal náklonnost ČT

12.09.2021 7:46 | Ze sítí

„Veřejnost dobře ví, že slova pana premiéra nejsou pravdivá,“ ohradil se proti výroku předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) o „rozeštvávání lidí“ Českou televizí generální ředitel ČT Petr Dvořák. Ne všichni ovšem souhlasili. „Soustavná agresivní kampaň,“ vypálil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, načež bylo v diskusi horko. Objevil se totiž radní ČT Zdeněk Šarapatka a varoval, že tvrzení nezůstane bez následků, přičemž ukázal, že Babiš ještě nedávno ČT chválil za „vysoce profesionální zpravodajství“. Nechyběl ani Jakub Železný s tvrzením, že byla ČT k vládě ještě „zdrženlivá“, či Nora Fridrichová. Ta dokonce dorazila s omluvou.

Babiš spustil válku o ČT: Dvořák, Ovčáček, Fridrichová, Šarapatka. A rozštípl to Železný: „Byli jsme zdrženliví,“ přiznal náklonnost ČT
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Andrej Babiš v Poděbradech

Anketa

Má být Hana Lipovská odvolána z Rady ČT?

5%
93%
hlasovalo: 12536 lidí
Výrok, proti němuž se Česká televize ohrazuje, předseda vlády vyřkl při ukončení provozu Národního očkovacího centra v O2 universu. V pátek od něj zaznělo, že veřejnoprávní televize v době pandemie podkopávala kroky vlády, když například na obrazovce dávala prostor některým „šarlatánům“ a „rozeštvávala lidi“.

Přítomné redaktorce ČT vyčinil, že zvaní „šarlatánů“ na veřejnoprávní obrazovky prý pokračuje i nyní, a ohradil se proti kritice týkající se fungování vlády během pandemie a reálnosti očkovacích cílů. „Máme naočkováno 85 procent populace 65 plus,“ nesouhlasil s redaktorkou ČT Babiš.

Premiérovo obvinění z „rozeštvávání lidí“ televize zcela odmítá. „K výroku premiéra o roli České televize v době pandemie stačí dodat pár slov: UčíTelka, ČT edu, ČT3, Epicentrum, Daniel Stach. Tisíce hodin informací na ČT24, tlumočení všeho důležitého do znakového jazyka, sbírka pro samoživitele, přenosy bohoslužeb, koncertů… musíme ještě pokračovat?“ ohrazuje se veřejnoprávní médium prostřednictvím Twitteru.

A tvrzení odmítá i samotný generální ředitel televize Petr Dvořák. „Veřejnost dobře ví, že slova pana premiéra nejsou pravdivá. Česká televize byla v průběhu pandemie pro většinu lidí hlavním zdrojem informací a v řádu dnů měnila své vysílání tak, aby mohla pomáhat nejohroženějším skupinám,“ uvedl Dvořák pro Seznam Zprávy.

Ne všichni ale jsou s činností ČT spokojeni. Do diskuse se připojil i prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček, a začalo být horko. „Jediné, co celé roky opravdu s vervou děláte, je soustavná agresivní kampaň proti prezidentu republiky a předsedovi vlády,“ uhodil na ČT.

Neuběhlo však mnoho chvil a do obrany televize vstoupil radní ČT Zdeněk Šarapatka. „Jste neprofesionální hlupec, pane Ovčáčku,“ vypálil. „Nezpochybnitelnou lež předsedy vlády buranskou agresivitou neumlčíte. Obzvlášť, když si ten hysterik protiřečí. Na kolena a do zpovědnice!“ napsal a svůj příspěvek doplnil o kopie dokumentů, které Babiš napsal během loňského listopadu po odvolání dozorčí komise Rady ČT.

V dopisu od ministerského předsedy zaznívá k činnosti České televize během pandemie chvála. „Souhlasím, že Česká televize v době pandemie covid-19 obstála a svou roli plnila a plní velice dobře. Také jsem uvítal vzdělávací a výchovné pořady pro děti, kanál pro seniory nebo vysoce profesionální zpravodajství na kanálu ČT24, které už dnes běží snad v každé kanceláři a lidé si bez něj svůj život umí jen těžko představit,“ psal v listině Babiš.

Šarapatka dále uveřejnil, že ve věci požádal ředitele ČT Dvořáka o právní kroky k obraně České televize „proti neoprávněným zásahům Babiše do její dobré pověsti“.

Kdežto Ovčáček na svém profilu pokračoval v souhlasu s výpadem premiéra. „Podle premiéra Andreje Babiše ČST Praha nikdy vládě v koronavirové krizi nepomohla a akorát rozeštvávala lidi. Je to tak, ale není to překvapivé,“ hodnotí.

A připojil: „ČST Praha dlouhodobě touží po bruselské vládě progresivistů a liberálů. Proto systematicky útočí na prezidenta republiky a premiéra.“

Že má minimálně v části své kritiky premiér pravdu, si myslí i novinář a komentátor Petr Honzejk. „Jasně. Ale s tím mašíblem (magoři, šílenci, blbci), kterej je v zájmu ‚vyváženosti‘ zván do některých diskusních pořadů, má pravdu,“ zastal se předsedy vlády v tvrzení o „šarlatánech“.

Většina diskutujících však ČT podporovala. „Ten migrant, co je teď omylem premiér, je prolhaný haj*zl,“ padlo například v jednom z komentářů.

Ozval se též moderátor ČT Jakub Železný. Podle něj byla Česká televize k vládě „zdrženlivá“. „K větám Andreje Babiše o České televizi v čase pandemie: Ctím právo na názor, ale byl jsem u toho. Nepomáhali jsme vládě, to není naše role, ale byli jsme k ní dost zdrženliví! Právě proto, abychom nerozeštvávali! Pomáhali soudržnosti, bojovali proti strachu. To jsme dělali,“ komentuje.

A redaktorka ČT Nora Fridrichová reagovala na slova premiéra Babiše omluvou. „My se moc omlouváme, jen jsme se chtěli přeptat na Prymulu,“ napsala ve svém vzkazu.

Fridrichová se tak připomenutím loňského druhého ministra zdravotnictví Romana Prymuly strefovala do problémů svého pořadu 168 hodin, který čelí vyšetřování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli větě, že „vláda dovedla Česko k nejhorším číslům světa za covid“.

Uvedená slova totiž dle ní mají oporu ve výroku Romana Prymuly, že „až takových patnáct tisíc lidí zemřít nemuselo, pokud by v tu chvíli byla přijata restriktivnější opatření“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…