Babišův nápad na zmražení platů politiků ještě není ze hry. U justice však asi neprojde

03.07.2021 13:10

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přišel s nápadem na zmrazení platů politiků. Z jeho vlastní vlády však zaznělo, že by toto zmrazení platů mohlo ohrozit českou justici. Pokud nakonec přece jen k zmrazení platů projde, plat poslance zůstane na úrovni 90 800 korun. Základní plat prezidenta by i nadále činil 302 700 korun a plat premiéra 243 800 korun. Jde o částky v hrubém.

Babišův nápad na zmražení platů politiků ještě není ze hry. U justice však asi neprojde
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Schůzka premiéra Andreje Babiše (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech

Politici periodicky přicházejí s nápady na zmrazení svých platů, a po jejich rozmrazení opakovaně vysvětlují voličům, jak se to stalo, že jim jejich finanční odměna najednou tak významně vzrostla. Před letošními sněmovními volbami přišel s nápadem na zmrazení platů politiků šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš (ANO). Svůj návrh odůvodňuje ekonomickou situací země po covidové krizi.  

Z vlády však přišlo varování, že tento návrh může oslabit materiální zabezpečení soudců, a tím i celou justici.

„Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na zmrazení platů ústavních činitelů včetně soudců v příštím roce lze podle vlády považovat za zavedení platových restrikcí vůči soudcům. Návrh by mimo jiné přinesl změnu dosavadního způsobu výpočtu platu soudců a výrazně by tak zasáhl do jejich materiálního zabezpečení a jeho prostřednictvím by mohl zasáhnout i do postavení a nezávislosti soudní moci jako takové. Vláda to uvedla ve svém stanovisku,“ napsala ČTK.  

Pokud nakonec dojde na zmrazení platů politiků, plat poslance zůstane na úrovni 90 800 korun. Základní plat prezidenta by i nadále činil 302 700 korun a plat premiéra 243 800 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

9:55 „Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

Živá kapela, skákací hrad, sladké koláče i gulášová polévka a lehké mrholení. Tak vypadalo čtvrteční…