V uplynulém týdnu byly sdělovací prostředky plné událostí, které se vztahovaly k udělování státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem u příležitosti 96. výročí vzniku Československa. „Když se podíváte, jak média reagují na udělení, odmítání nebo vracení medailí, tak se vůbec nezabývají meritem věci. Tedy tím, kdo a za co by je měl dostat, nebo jestli je vůbec správně tenhle institut, jestli umělci nemají své státní ceny na ministerstvu kultury a sportovci své ceny na svých mistrovstvích a olympiádách,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Sdělovací prostředky se nezabývají tím, jestli tohle celé není špatně od podstaty, to znamená od Havla přes Klause až po Zemana, ale jenom tím, co se teď hodí jako bič na nynějšího prezidenta Miloše Zemana. „Je pravda, že pan prezident dokázal ten bič v několika případech uplést docela snadno sám a otevřel vlastní bránu pro velmi snadné góly svých kritiků, ať už v médiích nebo v politice,“ konstatuje Petr Žantovský s tím, že to nic nemění na faktu, že úroveň diskuse na toto téma je v médiích velice nízká.
Ocenění režiséři se předháněli v hloupých vyjádřeních
Platí to i pro dva režiséry, z nichž jednoho ocenil před lety Václav Havel, druhého nyní Miloš Zeman. „Začal bych vyjádřením pana Němce, když vracel metál, který kdysi dostal od Havla. Poukazoval na to, že se zde obnovuje diktátorská moc, aniž by se samozřejmě jakkoli zabýval tím, že by měl nějak vysvětlit, v čem spočívá to diktátorství,“ upozorňuje mediální odborník na to, co mu od režiséra Jana Němce chybělo při vracení medaile Za zásluhy II. stupně, kterou mu v roce 2002 udělil Václav Havel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník