Bakala, hypotéky, hovada. Časopis píše o Ostravsku, ale je to pro silné povahy

23.09.2013 8:35

Zavírání černouhelných dolů se stává i tématem předvolební kampaně. Tisíce havířů se bouří a obávají se o své živobytí. Za hlavního viníka velkého uhelného krachu je považován miliardář Zdeněk Bakala. Podle časopisu Týden lze situaci vysvětlit i jednodušeji. Za problémy mohou horníci, kteří si vzali hypotéky poté, co je k tomu donutila "hovada" z managementu OKD.

Bakala, hypotéky, hovada. Časopis píše o Ostravsku, ale je to pro silné povahy
Foto: Daniela Černá
Popisek: „Hej..vy tam..!!! my chceme kopat.., NE vaše "tunely" razit!!! stálo na jednom z dalších transparentů

Na osvětlení krize v ostravsko-karvinském revíru stačí tři slova – horníci, hypotéky, hovada. Horníci mají hypotéky na patnáct až dvacet let, přitom pracují v neperspektivní práci, kterou jim nabízí „hovada“ z managementu NWR a OKD. „Hovada, hovada, hovada," znělo na demonstraci minulý týden v Ostravě.

Bakalova RPG vyhnala horníky z bytů. Museli si vzít hypotéky

O práci po uzavření Dolu Paskov přijde dva a půl tisíce lidí. Firma OKD už údajně zpracovává program, který by alespoň části propuštěných horníků pomohl najít novou práci.

Horníci se nyní obávají o svou platební neschopnost vůči bankám, u kterých si valná většina vzala hypotéku. Tu mají splácet ještě několik příštích let. Když finančník Zdeněk Bakala koupil doly na Ostravsku, nesplnil slib, že hornické byty rozprodá havířům. Společnost RPG naopak zvedla činže do závratných výšin.

„Než vyhazovat prachy oknem a živit Bakalu, to jsem se rozhodl koupit vlastní byt,“ vysvětlil Týdnu havíř Petr. Na bydlení si půjčil u banky, s dvacetiletou splatností. Přitom má ještě další půjčky a společně s výdaji za energie mu z každé výplaty odečtou 18 tisíc korun. Zatím si to může dovolit, vydělá si 30 až 35 tisíc čistého.

Když vám opakují, že jsou tu zásoby až do roku 2035, tak tomu uvěříte

Horníci tvrdí, že jim management OKD maloval svět narůžovo. „Když vám pořád opakují, že v Paskově jsou zásoby kvalitního koksovatelného uhlí až do roku 2035, tak tomu prostě uvěříte,“ řekl předák hornických odborů Rostislav Palička. Odborář na druhé straně kritizuje horníky za to, že si u bank půjčili přehnané částky.

Někteří pracovníci doufají v pomoc od státu. Vláda ovšem hned druhý den po demonstraci vyloučila, že by těžbu v Dole Paskov dotovala.

Manažeři ostravských firem, vyjma Bakaly, měli jednat se Zemanem

Situace na Ostravsku je vážná. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto vytvořilo zvláštní pracovní skupinu. Premiér Jiří Rusnok obeslal významné ostravské podniky včetně OKD a pozval jejich manažery na schůzku u prezidenta Miloše Zemana.

Jenže Zdeněk Bakala pozvánku podle informací Týdne nedostal. Miliardář navíc později prohlásil, že nemá čas na schůzku do Prahy přijet a že chce o problematice jednat přímo s prezidentem. Zeman ovšem už dříve dal najevo, že vůči Bakalovi nechová žádné sympatie. Prý i kvůli tomu, že zbohatl na privatizaci OKD.

Zeman odmítá jednat s Bakalou

„V každém případě v důsledku asociálního jednání s nájemníky těchto bytů pro mě není zcela důvěryhodný člověk,“ prohlásil Zeman v lednu krátce po svém zvolení.

Svou roli hraje i to, že Bakala má blízko k TOP 09 a v prezidentské kampani podporoval Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga.

Týden připomíná i roli dnešního šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky v roce 2004 při prodeji státního podílu v OKD. Je to další člověk, kterým prezident Zeman ostentativně pohrdá.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …