Bakala má v Beskydech černé stavby, upozorňuje Greenpeace

24.06.2012 14:29

Několik členů hnutí Greenpeace vyšplhalo na jednu z těžebních věží v Dole Frenštát na Novojičínsku. Chtěli upozornit na to, že těžba a spalování uhlí poškozuje jak přírodu v Beskydech, tak kvalitu života tamních obyvatel. Aktivisté mimo jiné rozvinuli transparent s textem "Bakalovy černé stavby".

Bakala má v Beskydech černé stavby, upozorňuje Greenpeace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Poukázali tak na skutečnost, že společnost OKD podnikatele Zdeňka Bakaly vlastní tamní těžební věže, které ale byly v areálu povoleny v roce 1989 pouze jako dočasná stavba na dobu dvaceti let. Žádost OKD o prodloužení povolení do roku 2031 letos odmítl stavební úřad i Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Podle Greenpeace se tak jedná o černé stavby. Informuje o tom zpravodajský server Prvnizpravy.cz.

„Kdyby OKD dodržovalo zákon, neměli bychom kam lézt. Pro uhlobarony by měla platit stejná pravidla jako pro obyčejné smrtelníky. Pan Bakala se dlouhodobě snaží prezentovat jako zodpovědný a slušný podnikatel. Pokud to myslí alespoň trochu vážně, měl by zajistit, aby byly jeho černé stavby co nejdříve odstraněny a nečekat na to, až mu jejich zbourání poněkud potupně nařídí stavební úřad,“ tvrdí vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Stavby měly být odstraněny už dávno

„V areálu Dolu Frenštát se nachází celkem 53 staveb, kterým vypršela doba trvání. Mezi ně patří také obě těžní věže. Z tohoto důvodu měly být tyto stavby už dávno odstraněny. Nejenže nebyly, ale naopak je pomocí nich zajišťován takzvaný konzervační režim ložiska. Tvrdit o těchto stavbách, že zde stojí načerno, tedy že jde o černé stavby, je v tomto kontextu naprosto legitimní a přesné označení,“ potvrdil místopředseda Našich Beskyd Marián Žárský. „Nutné je zmínit také skutečnost, že společnost OKD pronajímá prostory v černých stavbách v areálu dolu asi desítce firem. Zde je na místě reálné podezření, že tímto způsobem se OKD neoprávněně obohacuje,“ řekl pro Prvnizpravy.cz a dodal, že ačkoli o akci Greenpeace nevěděl, je mu sympatická a je pro něj velkým povzbuzením.

Zákony v ČR platí pro všechny

„Snahu OKD prosadit těžbu černého uhlí v podhůří Beskyd na území Chráněné krajinné oblasti považuji za jedno z největších plánovaných zvěrstev v naší zemi," komentuje věc Martin Bursík, člen Strany zelených. "Nechce-li se majitel OKD Bakala dostat do společnosti kmotra ODS Oulického, který postavil své sídlo bez stavebního povolení v Chráněné krajinné oblasti České Středohoří, měl by okamžitě dát pokyn k odstranění černých staveb. Zákony v České republice platí pro všechny,“ dodal ještě Bursík.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

14:17 Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

V ČT krátce odpovídal na otázky premiér Andrej Babiš. Spolupráce s komunisty prý funguje, otázka lit…