Bál se o grant z Unie. Tak se profesor přesunul z Anglie do Brna

05.05.2019 17:45

Brexit dál dělá vrásky mnoha občanům ostrovního království. Dvaapadesátiletý Matthew Rampley, jenž býval profesorem na Birminghamské univerzitě, vyřešil své obavy z odchodu Velké Británie z EU po svém. Přesunul se do Brna.

Bál se o grant z Unie. Tak se profesor přesunul z Anglie do Brna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Server Aktuálně.cz přinesl příběh profesora Rampleyho. Ten dostal od EU grant ve výši 2,5 milionu euro, v přepočtu asi 65 milionů korun, na zkoumání změn v architektuře a v kultuře v časech rozpadu Rakouska-Uherska a jeho přerodu v nové středoevropské státy: Československo, Rakousko a Maďarsko. A má obavy, že by o grant přišel. Neví totiž, co bude dál.

„On to totiž nikdo neví, ani vláda. Co bude s těmito evropskými granty? Stopnou nám je? A kdy? Britové obecně nevědí, co se bude dít, akorát vědí, že přijdou o značné peníze, ale to věděli již dříve. To je jeden z důvodů, proč jsem teď tady v Brně na Masarykově univerzitě – díky tomu grant každopádně zůstane v EU,“ vysvětlil.

„Brno pro mě jednak znamená strategické místo, neboť to je odtud blízko do Prahy, Vídně i Bratislavy a i cesta do Budapešti a zpět se dá zvládnout za jediný den. Dalším důvodem je má manželka, která přímo z Brna pochází, takže i naše děti mluví částečně česky. Zatím tedy spíše rozumějí, než mluví, ale učí se,“ doplnil Matthew Rampley.

Češtinu považuje za hodně obtížný jazyk, je podle něj horší než maďarština.

Pokud jde o rozpad staré monarchie, pan profesor srovnává nálady z počátku minulého století s náladami dnešními. Tehdy mnoho lidí nadávalo na Vídeň. Měli pocit, že se rozhoduje o nich bez nich. A dnes řada lidí nadává na totéž, jen místo Vídně spílají Bruselu. Dnes si ale lidé spočítají, že je pro ně ekonomicky výhodnější zůstat v EU. Ekonomickou stránku podle profesora zdůrazňují i ti Britové, kteří chtějí zůstat součástí společenství.

Pan profesor má za to, že Britové teď prožívají krizi identity. Řada jeho spoluobčanů si prý neuvědomuje, že mohou být hrdí na velký britský národ i v případě, že by zůstali členy EU.

Britové teď prý mohou zjistit to, co v roce 1918 zjistili i Češi, že je totiž velký rozdíl v tom, když jste brblajícími členy velkého společenství, a něco jiného je stát na vlastních nohách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…