Barack Obama povolil letecké údery v Iráku. Pokud budou islamisté dál postupovat

08.08.2014 8:56

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že povolil přesné letecké údery v Iráku v případě dalšího postupu islamistů. Spojené státy podle něj zasáhnou v případě, že se v ohrožení ocitnou životy Američanů, jakož i tisíců civilistů, aby odvrátily genocidu. Ujistil však, že nepřipustí opětovné zavlečení USA do další války, americké bojové jednotky se do Iráku nevrátí.

Barack Obama povolil letecké údery v Iráku. Pokud budou islamisté dál postupovat
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

USA již uprchlíkům poslaly potraviny

Americké vojenské letadlo již dopravilo na sever Iráku jídlo a vodu pro uprchlíky ohrožované islamisty, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany. Podle něj se shoz zásob odehrál u města Sindžar.

Bojovníci ze skupiny, která si říká Islámský stát, dobyli v poslední době dalších tři města v blízkosti iráckého Kurdistánu. Podle OSN je na útěku na 200.000 lidí.

Američané popírají, že by pozice islamistů bombardovali

Pentagon dříve kategoricky popřel zprávy, že by americké letouny již bombardovaly pozice islamistů. „Zprávy tisku, že Spojené státy zasadily letecké údery v Iráku, jsou zcela falešné. K žádné takové akci nedošlo," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Kirbyho prohlášení následovalo po zprávách, že americký prezident Barack Obama uvažuje o leteckém zásobování uprchlíků a že ve hře zůstávají i nálety na pozice islamistů.

Rada bezpečnosti OSN útoky islamistů odsoudila

Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek na mimořádném zasedání odsoudila útoky islamistů a vybídla mezinárodní společenství k podpoře irácké vlády a lidu, jakož i k pomoci, která by zmírnila utrpení lidí postižených nynějším konfliktem. Podle agentury Reuters jde o třetí prohlášení rady od začátku ofenzívy Islámského státu, který je považován za ještě extremističtější uskupení než teroristická síť Al-Káida.

Islamisté postupují od června severním Irákem směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

19:10 Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

Slovenský premiér Robert Fico se rozčílil kvůli předsedovi Úřadu pro regulaci síťových odvětví. Důvo…