Barack Obama povolil letecké údery v Iráku. Pokud budou islamisté dál postupovat

08.08.2014 8:56

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že povolil přesné letecké údery v Iráku v případě dalšího postupu islamistů. Spojené státy podle něj zasáhnou v případě, že se v ohrožení ocitnou životy Američanů, jakož i tisíců civilistů, aby odvrátily genocidu. Ujistil však, že nepřipustí opětovné zavlečení USA do další války, americké bojové jednotky se do Iráku nevrátí.

Barack Obama povolil letecké údery v Iráku. Pokud budou islamisté dál postupovat
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

USA již uprchlíkům poslaly potraviny

Americké vojenské letadlo již dopravilo na sever Iráku jídlo a vodu pro uprchlíky ohrožované islamisty, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany. Podle něj se shoz zásob odehrál u města Sindžar.

Bojovníci ze skupiny, která si říká Islámský stát, dobyli v poslední době dalších tři města v blízkosti iráckého Kurdistánu. Podle OSN je na útěku na 200.000 lidí.

Američané popírají, že by pozice islamistů bombardovali

Pentagon dříve kategoricky popřel zprávy, že by americké letouny již bombardovaly pozice islamistů. „Zprávy tisku, že Spojené státy zasadily letecké údery v Iráku, jsou zcela falešné. K žádné takové akci nedošlo," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Kirbyho prohlášení následovalo po zprávách, že americký prezident Barack Obama uvažuje o leteckém zásobování uprchlíků a že ve hře zůstávají i nálety na pozice islamistů.

Rada bezpečnosti OSN útoky islamistů odsoudila

Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek na mimořádném zasedání odsoudila útoky islamistů a vybídla mezinárodní společenství k podpoře irácké vlády a lidu, jakož i k pomoci, která by zmírnila utrpení lidí postižených nynějším konfliktem. Podle agentury Reuters jde o třetí prohlášení rady od začátku ofenzívy Islámského státu, který je považován za ještě extremističtější uskupení než teroristická síť Al-Káida.

Islamisté postupují od června severním Irákem směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…