Barroso zdůraznil, že v EU se volilo po hospodářské krizi

26.05.2014 8:35

Výsledky nynějších voleb do Evropského parlamentu je třeba vnímat s vědomím, že volby se konaly krátce po největší finanční, hospodářské a v důsledku také sociální krizi v posledních desetiletích. V reakci na předběžné výsledky voleb to uvedl nynější předseda Evropské komise José Barroso. V novém Evropském parlamentu podle něj bude možné vytvořit solidní a práceschopnou většinu.

Barroso zdůraznil, že v EU se volilo po hospodářské krizi
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso

Barroso připomněl, že výsledky hlasování se v různých zemích výrazně liší a jsou tak dokladem prolínání celoevropské politické debaty s domácí agendou.

Ve Francii a některých dalších státech osmadvacítky výrazně uspěly nacionalistická či ostře protievropské hnutí a strany. „Na starosti těch, kdo volili protestně nebo nepřišli volit vůbec, bude nejlepší odpovědí rozhodná politická akce, která přinese růst a pracovní místa," míní Barroso.

Proevropské síly mají v europarlamentu nejsilnější pozici

Proto je podle něj mimořádně důležité, že politické síly, které vedly a podporovaly unijní reakci na krizi, celkově volby do Evropského parlamentu vyhrály. Barroso je také místopředsedou středopravé Evropské lidové strany (EPP), která podle předběžných výsledků ve volbách zvítězila.

Její kandidát, lucemburský expremiér Jean-Claude Juncker, by tak, pokud se podaří dohodnout europarlamentní většinu a podporu většiny členských zemí, mohl Barrosa v čele komise vystřídat. „Očekávám, že výsledky voleb budou ve svých rozhodnutích respektovat všechny evropské instituce, jmenovitě Evropský parlament a Evropská rada (tedy členské země)," podpořil jej v prohlášení Barroso.

Připomněl, že proevropské politické síly spolu nesouhlasí v každém detailu, sdílí ale základní proevropskou shodu a mají v europarlamentu nejsilnější pozici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…