V aktuální kauze jde podle Karla Schwarzenberga (TOP 09) o selhání několika jednotlivců, především paní Nagyové a dvou generálů z Vojenského zpravodajství. Vláda ale podle Schwarzenberga nevěděla, co se na Nečasově úřadě děje. Premiér o tom své ministry nemusí informovat.
Kdo, kde a co kontroluje?
„Známe příklady z minulosti, kdy v boji stateční generálové v civilu neprojevili dostatek osobní odvahy. Příkladem jsou němečtí generálové, kteří poslechli šíleného Adolfa Hitlera,“ poznamenal ke kauze kníže s tím, že v boji projevovali tito lidé odvahu.
Nabízí se ale otázka, zda si teď můžeme být jisti, že nejsou sledovaní ještě další lidé. Předseda komunistů Vojtěch Filip k tomu poznamenal, že za selhání vojenských zpravodajců neodpovídá jen premiér, jemuž Nagyová podléhala, ale celá koalice, která měnila strukturu sněmovních výborů takovým způsobem, že dnes není jasné, kdo a kde co kontroluje.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poznamenal, že u vojenských zpravodajců musí dojít k zásadním změnám. Je třeba vyměnit vedení zpravodajců a zřejmě bude také třeba změnit systém kontroly. "Já připomínám, že se k celé kauze ještě nevyjádřil exministr obrany Alexandr Vondra (ODS)," poznamenal Sobotka, který dodal, že úkolovat vojenské zpravodajce může pouze vláda ústy ministra obrany.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp