Bartoš: Nikdy jsme nepodporovali migraci, nechceme brát seniorům řidičáky, nikomu nebudeme brát byty. Ale jdu mezi lidi a slyším to

05.07.2021 12:44

Mluvčí Českých elfů Bohumil Kartous upozornil na to, že řetězové e-maily míří především proti Pirátům. „Většinou na základě nějaké vysoce manipulativní, ale lživé snahy ohnout skutečnost. Mají tímhle vytvořit obraz strany, která je skutečně velmi společensky nebezpečná,“ upozornil. „My jsme nikdy nepodporovali nelegální migraci, my jsme nikdy nechtěli sebrat seniorům řidičáky, my jsme nikdy nikomu nechtěli sebrat byty, ale já když jdu do toho terénu, tak se mě na to ti lidi normálně seriózně ptají, jestli to máme v programu,“ stěžoval si šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Bartoš: Nikdy jsme nepodporovali migraci, nechceme brát seniorům řidičáky, nikomu nebudeme brát byty. Ale jdu mezi lidi a slyším to
Foto: Repro YouTube
Popisek: Jakub Michálek a Ivan Bartoš

Anketa

Měla by mít Česká republika na Evropské radě i nadále právo veta?

99%
0%
hlasovalo: 13725 lidí

V pořadu Seznam zpráv, Terén, se téma zaměřilo na řetězové e-maily a dezinformace v souvislosti s blížícími se volbami. „Blíží se parlamentní volby a vedle férových kampaní politických stran tu skrytě běží i ty neférové, plné manipulací a lží. Část z nich míří na významnou, více než dvoumilionovou skupinu seniorů, pomocí řetězových e-mailů,“ upozornila v úvodu pořadu moderátorka Kristina Ciroková.

A co že se bude v pořadu řešit? „Co se v nich píše? Čím straší? Jak může vypadat autor takových zpráv?“ nadhazovala témata Ciroková.

Následovala údajná ukázka řetězového e-mailu, kde se na začátku psalo: „SOS. Našemu státu hrozí největší nebezpečí za posledních 30 let, hrozí rozvrat a následná likvidace naší státnosti a rozvrat všech našich životních hodnot!!!“ Jelikož e-mail má mířit primárně na důchodce, tak Ciroková měla ve studiu seniory, kterých se vyptávala.

Celý díl pořadu ZDE:

Těch se zeptala, jestli jim chodí řetězové e-maily a zda ví, co to je. „Nevíme, já jsem to neslyšela,“ pověděla jedna seniorka. „Mně to chodí, ale já to nečtu,“ řekla druhá. „Je to trošku provokativní, já to potom vymažu hned,“ dodává další senior. Další důchodci odmítají, že by na ně měly takové vzkazy nějaký vliv.

S takovým názorem však autoři pořadu nesouhlasili. „Český fenomén, řetězové e-maily s dezinformačním obsahem, tisíce seniorů si je přeposílají. Někteří zprávám bezvýhradně věří, nebezpečné jsou ale i pro ty, kteří si myslí, že na ně vliv nemají, může totiž na ně skrytě působit tzv. spáčský efekt,“ vysvětluje Ciroková. Politolog pak vysvětluje, že může dojít k oddělení zdroje a informace, člověk může po čase zapomenout na zdroj a v hlavě mu zůstane samotná informace.

Vedoucí v oblasti mediálního vzdělávání zase vysvětluje, že za úspěchem řetězových e-mailů je to, že e-mail je pro ně první komunikační nástroj, který na internetu ovládli a jiné sociální sítě používat nechtějí. Kolik takových řetězových zpráv e-maily vlastně chodí? Přesná data k tomu nikdo nemá. Společnost Seznam ovšem monitoruje e-mailovou aktivitu na své síti. Za poslední měsíc Seznam zaznamenal více než 57 tisíc vln řetězových zpráv a více než 6 tisíc z nich mělo minimálně 1000 příjemců.

Anketa

Do voleb zbývá sto dní. Kdo podle vás bude příštím premiérem?

hlasovalo: 14990 lidí

Kolik z nich bylo o politice, nelze říct. „Monitorujeme naši infrastrukturu, ale není to tak, že bychom koukali lidem do schránek – podléhají listovním tajemstvím. Nicméně víme, že zpráva byla přeposlána, že byla smazána, že na ni bylo odpovězeno. A díky tomu, že jsou ty zprávy přeposílány, můžeme monitorovat celý řetěz těch zpráv,“ vysvětluje David Finger ze Seznamu.

Řetězové e-maily mají mířit proti Pirátům, to potvrdili i někteří senioři. „Možná kvůli panu Babišovi. Pan Babiš se trošku obává Pirátů,“ myslí si. To, že tato „dezinformační“ kampaň míří proti Pirátům potvrdil i mluvčí Českých elfů Bohumil Kartous. „Je to celý konglomerát negativních vlastností, které jsou Pirátům připisovány. Většinou na základě nějaké vysoce manipulativní, ale lživé snahy ohnout skutečnost. Mají tímhle vytvořit obraz strany, která je skutečně velmi společensky nebezpečná,“ soudí Kartous.

Dalším, kdo se vyjádřil k těmto e-mailům byl i samotný předseda strany Ivan Bartoš. „My jsme nikdy nepodporovali nelegální migraci, my jsme nikdy nechtěli sebrat seniorům řidičáky, my jsme nikdy nikomu nechtěli sebrat byty, ale já když jdu do toho terénu, tak se mě na to ti lidi normálně seriózně ptají, jestli to máme v programu,“ stěžoval si politik. Stěžoval si i na Babiše, na něhož Piráti podali žalobu ohledně toho, že prý o nich lhal. „Pan premiér dokonce použil ten vymyšlený hoax, že do bytu vám někdo nastěhuje migranty, což je ta původní SPD, jednoduchý obrázek mé fotky a falešného citátu a je důležité se ozvat,“ myslí si šéf Pirátů. Kartous si myslí, že podle toho, co se zatím ví, tak za těmito dezinformačními obsahy mohou být některé samotné politické strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…