Bašta píše o vymazání Robinsona. A k tomu je obrázek, který se v kavárně líbit nebude

11.08.2019 8:03

Bývalý diplomat Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz zaměřil na podivné počínání sociální sítě Facebook, která i v Česku odstraňuje příspěvky obsahující jméno britského aktivisty Tommyho Robinsona. Mediální experti se však shodují, že jde o chybný krok, jenž nemá oporu v pravidlech facebookové komunity. Bašta se tak rozhodl rozklíčovat, co za těmito kroky Facebooku vůči Robinsonovi může stát.

Bašta píše o vymazání Robinsona. A k tomu je obrázek, který se v kavárně líbit nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Experti se shodují navíc i v tom, že jde o vůbec první zaznamenaný případ, kdy sociální síť lokálně maže všechny příspěvky pouze kvůli tomu, že obsahují jméno konkrétní osoby. Tommy Robinson, britský politický aktivista, proslul referováním o soudních procesech o bandách zločinců, kteří v Británii dlouhá léta znásilňovali nezletilá děvčata z nižších sociálních vrstev.

„Důvodem, proč pachatelům tento zločin procházel, byl rasismus,“ píše Bašta 

Úředníci a policisté se prý proti tomu báli zakročit, aby nebyli obviněni z rasismu, a přivírali oči. Když prý konečně došlo k zatčením a soudům, státní orgány usoudily, že kolem celé záležitosti musí být minimální publicita, což Tommy Robinson s odvoláním na svobodu slova a informací porušil. „Takže byl zatčen, odsouzen a na sociálních sítích proklet. Tak jako kacíři ve středověku,“ podotýká Bašta s tím, že stejně jako za časů inkvizice, každého, kdo pronese jeho jméno, stihne trest.

V souvislosti s tímto podivným případem Bašta vzpomněl jména, která existovala za jeho dětství, o nichž se nesmělo mluvit pozitivně, jenom negativně, ale směla se vyslovit. Třeba o T. G. Masarykovi se ve škole učilo, že střílel do dělníků. Ale ani v těch padesátých letech nebylo zakázáno vyslovovat jeho jméno. „Doba holt pokročila. Nebo taky ne,“ přemítá exvelvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

  • Původní zdroj ZDE

Zmiňuje i další důležitou věc, která mu utkvěla navždy v hlavě. A sice, že čestní lidé vždy najdou cestu, jak říci pravdu, i když nemohla být otištěna v novinách, neukazovali jí v televizi a nehovořili o ní v rozhlase. Objevila se prý v umění, v literatuře a ve filmu. „Potěšilo mě, že snaha povědět pravdu o všem, o čem se oficiálně nesmí mluvit, je přítomná i dnes. Jen se musí trochu maskovat,“ všímá si Bašta.

Pravdu, byť sebenepříjemnější, zatajit nikdy nelze. Proto je přesvědčen, že počínání společnosti Facebook vůči jménu Tommy Robinson musí mít jiné než racionální pozadí. „Duchovně odpovídá zhruba roku 1440 plnému pověr, zmatků a náboženských válek. Možná by pan Mark Zuckerberg měl svůj kalendář o 579 let posunout kupředu,“ dodává na závěr svého komentáře Bašta.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Josef Skála vypěnil: Moskva jako Hitlerův komplic? Z této verze se zvedá žaludek. Stejně jako z pohledu do tváře starosty Prahy 6

22:22 Josef Skála vypěnil: Moskva jako Hitlerův komplic? Z této verze se zvedá žaludek. Stejně jako z pohledu do tváře starosty Prahy 6

„Z randálu kolem smlouvy o neútočení, již Moskva podepsala s Berlínem právě před 80 lety, trčí celé …