Bašta píše o vymazání Robinsona. A k tomu je obrázek, který se v kavárně líbit nebude

11.08.2019 8:03

Bývalý diplomat Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz zaměřil na podivné počínání sociální sítě Facebook, která i v Česku odstraňuje příspěvky obsahující jméno britského aktivisty Tommyho Robinsona. Mediální experti se však shodují, že jde o chybný krok, jenž nemá oporu v pravidlech facebookové komunity. Bašta se tak rozhodl rozklíčovat, co za těmito kroky Facebooku vůči Robinsonovi může stát.

Bašta píše o vymazání Robinsona. A k tomu je obrázek, který se v kavárně líbit nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Experti se shodují navíc i v tom, že jde o vůbec první zaznamenaný případ, kdy sociální síť lokálně maže všechny příspěvky pouze kvůli tomu, že obsahují jméno konkrétní osoby. Tommy Robinson, britský politický aktivista, proslul referováním o soudních procesech o bandách zločinců, kteří v Británii dlouhá léta znásilňovali nezletilá děvčata z nižších sociálních vrstev.

„Důvodem, proč pachatelům tento zločin procházel, byl rasismus,“ píše Bašta 

Úředníci a policisté se prý proti tomu báli zakročit, aby nebyli obviněni z rasismu, a přivírali oči. Když prý konečně došlo k zatčením a soudům, státní orgány usoudily, že kolem celé záležitosti musí být minimální publicita, což Tommy Robinson s odvoláním na svobodu slova a informací porušil. „Takže byl zatčen, odsouzen a na sociálních sítích proklet. Tak jako kacíři ve středověku,“ podotýká Bašta s tím, že stejně jako za časů inkvizice, každého, kdo pronese jeho jméno, stihne trest.

V souvislosti s tímto podivným případem Bašta vzpomněl jména, která existovala za jeho dětství, o nichž se nesmělo mluvit pozitivně, jenom negativně, ale směla se vyslovit. Třeba o T. G. Masarykovi se ve škole učilo, že střílel do dělníků. Ale ani v těch padesátých letech nebylo zakázáno vyslovovat jeho jméno. „Doba holt pokročila. Nebo taky ne,“ přemítá exvelvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

  • Původní zdroj ZDE

Zmiňuje i další důležitou věc, která mu utkvěla navždy v hlavě. A sice, že čestní lidé vždy najdou cestu, jak říci pravdu, i když nemohla být otištěna v novinách, neukazovali jí v televizi a nehovořili o ní v rozhlase. Objevila se prý v umění, v literatuře a ve filmu. „Potěšilo mě, že snaha povědět pravdu o všem, o čem se oficiálně nesmí mluvit, je přítomná i dnes. Jen se musí trochu maskovat,“ všímá si Bašta.

Pravdu, byť sebenepříjemnější, zatajit nikdy nelze. Proto je přesvědčen, že počínání společnosti Facebook vůči jménu Tommy Robinson musí mít jiné než racionální pozadí. „Duchovně odpovídá zhruba roku 1440 plnému pověr, zmatků a náboženských válek. Možná by pan Mark Zuckerberg měl svůj kalendář o 579 let posunout kupředu,“ dodává na závěr svého komentáře Bašta.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…