Bavorsko považuje obnovení hraniční policie za úspěch

09.01.2020 17:13

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann považuje model zemské pohraniční policie, kterou má v Německu pouze Bavorsko, za úspěšný. Výsledky pátracích akcí v pohraničí podle něj hovoří samy za sebe. Bavorsko, které sousedí s Českem a Rakouskem, obnovilo svou pohraniční policii po mnoha letech předloni, napsala ČTK.

Bavorsko považuje obnovení hraniční policie za úspěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Bavorsko se vydalo svou vlastní spornou cestou, kdy po pachatelích trestných činů pátrá nejen spolková policie, ale také jeho vlastní pohraniční policie. Od jejího obnovení v srpnu 2018 se úspěšnost pátrání výrazně zlepšila, konstatoval dnes Herrmann podle deníku Passauer Neue Presse. Zejména takzvaná skrytá pátrání, kdy pohraničníci provádějí kontroly vytipovaných osob v pásmu do 30 kilometrů od hranic, považuje zemský ministr za úspěšná.

V roce 2019 bavorští pohraniční policisté vydali po úspěšných pátráních 785 příkazů k zatčení a 61 zákazů opětovného vstupu do Německa, citoval dnes Herrmann z aktuálních statistik.

Úspěšnost pátrání po falešných cestovních pasech byla loni o téměř 60 procent vyšší než v roce 2017. Při potírání drogové kriminality úspěšnost vzrostla o 14 procent. V jednom případě se podařilo bavorským pohraničníkům zadržet muže se 45 kilogramy heroinu.

Bavorsko mělo svou pohraniční policii už od roku 1948. Prováděla kontroly mimo jiné na hraničních přechodech a letištích v Bavorsku. O 50 let později, po zrušení či zmírnění hraničních kontrol se sousedními státy, však byla zrušena. Obnovena byla opět k 1. srpnu 2018 jako součást zemské policie. Šlo o výsledek diskuse o přílivu přistěhovalců například přes balkánskou trasu. Zpočátku měla bavorská pohraniční policie 500 příslušníků, k letošnímu 1. březnu to má být 721 a do roku 2023 rovná tisícovka policistů.

Bavorská cesta vyvolává v Německu spory. Bavorští opoziční Zelení loni podali kvůli zřízení zemské pohraniční policie ústavní stížnost. Ochrana hranic je podle nich úkolem spolkové policie, a Bavorsko tak porušuje federální rozdělení kompetencí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…