Bavorský premiér dostane cenu od Sudeťáků. Za sbližování s Prahou

19.03.2013 12:33

Sudetoněmeckou Evropskou cenu Karla IV. letos dostane bavorský premiér Horst Seehofer za zásluhy o sblížení Prahy s Mnichovem a sudetskými Němci. Na svých internetových stránkách to oznámilo Sudetoněmecké krajanské sdružení. Ocenění převezme šéf bavorské vlády 19. května na sudetoněmeckém sjezdu v Augsburgu.

Bavorský premiér dostane cenu od Sudeťáků. Za sbližování s Prahou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová a Petr Nečas zavítali na půdu Právnické fakulty UK

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt Seehofera označil za průkopníka bavorsko-českého a sudetoněmecko-českého sblížení. Je prý garantem, že dialog s pražskou vládou bude pokračovat. Velkým krokem vpřed v tomto sbližování Posselt nazval únorovou návštěvu českého premiéra Petra Nečase v Bavorsku, při níž Nečas zopakoval lítost Česka nad křivdami, které způsobilo poválečné vysídlení sudetských Němců z tehdejšího Československa.

Seehofer v roce 2010 jako první bavorský premiér po pádu železné opony zavítal do Prahy na oficiální návštěvu, čímž prolomil politické ledy ve vztazích mezi českou a bavorskou vládou. Ty v předchozích desetiletích zatěžoval především rozdílný pohled na vysídlení německé menšiny z Československa po druhé světové válce. Většina sudetských Němců tehdy zamířila právě do Bavorska, kde o té doby tvoří takzvaný čtvrtý kmen.

Tamní politici tradičně podporovali snahy sudetských Němců o zrušení takzvaných Benešových dekretů. Ty příslušníky německé menšiny v Československu zbavily občanských a majetkových práv a položily základ pro jejich následné vysídlení. Česká vláda však po podepsání česko-německé deklarace v roce 1997 odmítá tuto otázku znovu otevírat.

Rozdílné pohledy na minulost mezi Prahou a Mnichovem sice dál přetrvávají, Seehofer s Nečasem se ale vztahy mezi oběma sousedními zeměmi snaží zaměřit na budoucnost, čímž se jim podařilo vzájemné rozpory překonat. V únoru v Mnichově se dohodli, že se premiéři Česka a Bavorska budou scházet pravidelně minimálně jednou ročně. Ještě tento rok by tak Seehofer měl znovu přijet do Prahy, a to už na svou třetí návštěvu. Ta letošní Nečasova v Bavorsku se totiž původně měla uskutečnit už loni.

Třiašedesátiletý Seehofer je z titulu své funkce patronem sudetských Němců a jejich každoročního sjezdu se od nástupu do funkce v roce 2008 pravidelně účastní jako hlavní řečník. Loni na něm Evropskou cenu Karla IV. převzal spisovatel a československý rodák Max Mannheimer. Seehofer nebude prvním bavorským premiérem, který ocenění udělované od roku 1958 získá. Před ním se laureáty stali i jeho předchůdci Edmund Stoiber, Franz Josef Strauss, Hans Ehard, Wilhelm Hoegner a Alfons Goppel. 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…