Během českého předsednictví V4 navštíví Prahu významný host z Koreje

01.07.2015 12:40

Premiérských summitů během českého předsednictví visegrádské skupiny (V4) se má zúčastnit korejská prezidentka Pak Kun-hje a premiéři zemí Beneluxu. Na tiskové konferenci k dnes začínajícímu ročnímu vedení regionálního sdružení Česka, Slovenska, Polska a Maďarska to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česká vláda chce během předsednictví posilovat vnitřní soudržnost V4, odmítá ale, že by to bylo kvůli erozi uvnitř seskupení.

Během českého předsednictví V4 navštíví Prahu významný host z Koreje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na chrám sv. Víta v areálu Pražského hradu
reklama

Česko plánuje v Praze uspořádat dva summity premiérů členských zemí, k nimž podle tradice přizve i další zahraniční partnery. "Na jeden z těchto summitů bychom rádi pozvali korejskou prezidentku, zejména v souvislosti s masivními investicemi, které jsou realizovány ze strany Koreji v regionu střední Evropy. Na druhé setkání tady v Praze bychom rádi pozvali premiéry zemí Beneluxu," přiblížil Sobotka. Přesné termíny obou setkání zatím nejsou známy, předběžně by se měla konat v zimě 2015 a na jaře 2016.

K dalším prioritám českého předsednictví V4 patří spolupráce v energetice, bezpečnosti a obraně

Česko si pro své už šesté předsednictví V4, které převzalo od Slovenska, vytýčilo sedm priorit. Jako první uvádí posilování vnitřní soudržnosti uskupení, premiér i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes ale odmítli, že by to souviselo s vnitřními problémy ve V4. Názory maďarského premiéra Viktora Orbána třeba na přístup k Rusku jsou přitom odlišné od postojů například Polska.

"Nesouhlasím s tím, že tady má někdo jiné zahraničněpolitické směřování," uvedl Zaorálek, podle něhož se vazba Budapešti na EU neliší od České republiky. Podle Sobotky soudržnost V4 doložil společný postup členských zemí proti návrhu Evropské komise na povinné kvóty na přijímání uprchlíků. Česko podle něj chce tuto spolupráci jen posílit, a to nejen na politické úrovni, ale i při kontaktech mezi lidmi.

K dalším prioritám českého předsednictví V4 patří spolupráce v energetice, bezpečnosti a obraně, rozvoj digitální ekonomiky a dopravního propojení, boj proti daňovým únikům a stabilizace a transformace zemí západního Balkánu a východní Evropy.

"Zájem o východní partnerství a západní Balkán je naše dlouhodobá priorita a souvisí to s tím, že máme veliký zájem na stabilizaci těchto zemí a tohoto regionu a snahu o to, aby se těmto zemím dávala evropská perspektiva, aby cítily Evropu jako silného partnera. My to cítíme jako úkol právě zemí střední Evropy," poznamenal k tomu Zaorálek.

V4 si příští rok připomene 25 let své existence

Za další z cílů českého předsednictví V4 označil budování vzájemné důvěry, které je podle šéfa diplomacie v současnosti důležité pro celou EU čelící migrační a řecké krizi. "Odpověď ze středu Evropy, kterou my dáváme, je, že základem pro řešení je, abychom byli schopni posílit důvěru mezi sebou," dodal Zaorálek.

V4 si příští rok připomene 25 let své existence a ministři zahraničí se při této příležitosti sejdou k neformální schůzce, aby diskutovali o dalším směřování tohoto sdružení. Pomoci jim k tomu mají i návrhy "panelu moudrých", v němž Česko bude zastupovat politolog Jacques Rupnik a bývalý sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček. Zástupce ostatních členských zemí nechtěl dnes Zaorálek specifikovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdyby to Zeman třeba nevydržel, ale i kdyby ano... Zase Drahoš? A co Pavel? Marek Eben ne! Fendrych spekuluje, koho poslat na Hrad

15:24 Kdyby to Zeman třeba nevydržel, ale i kdyby ano... Zase Drahoš? A co Pavel? Marek Eben ne! Fendrych spekuluje, koho poslat na Hrad

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych se zlobí na demokratickou opozici. Pokud spolu Piráti…