Bělobrádek jede do Ameriky. Má to zásadní vliv na jednání s Babišem a ČSSD

02.12.2013 13:20

Rodící se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dnes sejde k dalšímu trojstrannému jednání, od voleb vlastně teprve druhému. Lidovci by si na něm podle čelných představitelů strany mohli vyjasnit, zda vůbec půjdou do vlády. Zatím vyjadřují vážné výhrady k procedurální podobě možného fungování příští koalice. Informuje o tom server iDnes.cz.

Bělobrádek jede do Ameriky. Má to zásadní vliv na jednání s Babišem a ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

"Máme vážné výhrady k návrhu procedurální části koaliční smlouvy. Není tam pojistka. Jen zdůrazňuji, že se nejedná o KDU-ČSL a o restituční zákon, ale o všechny strany a zákony, které budou pro jednu ze tří stran citlivé," uvedl v pondělí Bělobrádek. Pojistkou je míněn mechanismus, který by dvěma stranám umožnil přehlasovat třetího koaličního partnera v případě záležitostí, které považuje tento třetí partner za nepřekročitelné.

Bělobrádek míří do USA

Stojí za pozornost, že od středy budou všechna jednání probíhat bez šéfa lidovců Bělobrádka. Odlétá totiž na pracovní cestu do USA a vrátit se má až za dva týdny, těsně před celostátní konferencí KDU-ČSL 16. prosince, kde zřejmě strana vyřkne úplně poslední slovo ke koaličním vyjednáváním. Ve vyjednávacím týmu Bělobrádka dočasně nahradí Stanislav Juránek. Sporný bod s pojistkou ale může být vyřešen ještě před odletem Bělobrádka do USA.

Lidovci by rádi prosadili především daňové zvýhodnění rodin s dětmi. Je však otázka, zda se jim to podaří, Z uskupení ANO miliardáře Andreje Babiše se stále častěji ozývají hlasy, že by lidovce mohli nahradit poslanci Tomio Okamury z Úsvitu přímé demokracie. Nelze zřejmě vyloučit s absolutní jistotou, že se jednání v tomto duchu nerozeběhnou právě v době, kdy bude šéf křesťanských demokratů „za velkou louží“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…