Bělobrádek v ČT vyjmenoval všechny možné podoby vlád, které by mohli podpořit lidovci

08.11.2017 21:52

Zástupci čtyř z devíti parlamentních stran se dnes ráno sešli na širším jednání. Piráti, ODS, TOP 09 a STAN zřejmě skončí v opozici, shodli se, že nechtějí, aby mandátový a imunitní výbor sněmovny řídil někdo z hnutí ANO. Proč ale na jednání nedorazili lidovci a je nějaká varianta vlády Andreje Babiše, kterou by byli ochotní podpořit? Na to se ptala ve středečním Interview v ČT24 moderátorka Světlana Witowská vicepremiéra vlády a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

Bělobrádek v ČT vyjmenoval všechny možné podoby vlád, které by mohli podpořit lidovci
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Pavel Bělobrádek v Trutnově

Ke kulatému stolu svolanému Piráty prý lidovci nedorazili hlavně proto, že k němu byli pozváni i zástupci strany SPD a komunistů. „Neviděli jsme v tom žádnou přidanou hodnotu, navíc to, že by mandátový a imunitní výbor nemělo mít hnutí ANO, je obecná shoda, setkání nemělo smysl,“ zdůvodnil Bělobrádek s tím, že nevěděli, že ani SPD, ani komunisté nakonec nedorazí.

KDU-ČSL podle slov Bělobrádka bude spolupracovat se stranou STAN, a to samé platí i pro ODS, Piráty a další demokratické strany. „Se všemi těmito stranami a také s těmi novými určitě chceme spolupracovat. Pirátům jsme na jednání nabídli, že pokud budou chtít s něčím poradit, jsme na to připraveni,“ řekl.

V současné době se Andrej Babiš pokouší sestavit menšinovou vládu, ve které chce nestranické odborníky, takovou vládu by lidovci podle Bělobrádka podpořili jedině v okamžiku, kdyby v ní nebyl člověk, kterému hrozí trestní stíhání. „Musela by to být vláda, která bude mít prozápadní a proevropské směrování, nesměla by demontovat parlamentní demokracii a musela by tam být programová elementární shoda,“ upřesnil předseda KDU-ČSL.

„Tady to stejně vypadá, jako kdyby existovala jediná varianta, a to vláda, která bude mít premiéra Babiše. Tady je několik dalších možností. Mělo by se debatovat o dalších řešeních,“ řekl Bělobrádek a dodal, že zde může být vláda, kde nebude trestně stíhaná nebo obviněná osoba. Může to být prý nominant hnutí ANO a můžou v ní být i další koaliční partneři, nebo vláda, kde nebudou žádní předsedové koaličních stran.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Další možnosti prý také jsou, že nebude mít ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti hnutí ANO, dále také úřednická nebo polopolitická vláda, možností je celá řada,“ míní.

Pokud má ale Bělobrádek vybrat nejpřijatelnější variantu s ohledem na to, jak nyní Babiš vládu sestavuje a jak to ve sněmovně aktuálně vypadá, tak přijatelné by prý bylo, kdyby Zeman a Babiš byli státotvorní a odblokovali a urychlili vznik vlády, a to tak, že by premiérem nebyl Andrej Babiš.

Podle Bělobrádka sice má Babiš právo sestavit vládu, ale uvedl příklad, kdy vyhrál volby Paroubek, který sestavením vlády pověřen nebyl. „Vyhrává ten, kdo má přes padesát procent mandátu, nebo kdo má koalici, která má většinu, to je vítěz,“ uzavřel.

Nakonec předseda KDU-ČSL uvedl, že s nimi hnutí ANO o vládě vůbec nejednalo. „Z vyjádření významných členů hnutí ANO bylo jasné, že s námi do vlády nechtějí,“ řekl Bělobrádek a zopakoval, že jakmile byl sestavováním vlády pověřen předseda hnutí ANO Andrej Babiš, platilo to, že KDU-ČSL by o vládě s obviněným člověkem stejně nejednala. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dah

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

18:55 Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

REPORTÁŽ Máme na víc. Předpremiéru dokumentu s tímto názvem, o posledních prezidentských volbách, vi…