Bělobrádek v Mnichově uctil oběti odsunu sudetských Němců

18.07.2015 21:05 | Zprávy

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek se během své návštěvy Bavorska setkal se zástupci sudetských Němců. Jako vůbec první člen české vlády navštívil také Sudetoněmecký dům v Mnichově, kde sídlí instituce Němců vysídlených z českých zemí, informoval regionální deník Oberbayerisches Volksblatt.

Bělobrádek v Mnichově uctil oběti odsunu sudetských Němců
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

K uctění památky obětí poválečného odsunu Němců z Československa tu Bělobrádek položil věnec, což list dnes označil za "milník" ve vzájemných vztazích někdejších krajanů.

Bělobrádek Sudetoněmecký dům, v němž sídlí například Sudetoněmecké krajanské sdružení (SdL), archiv, nadace, noviny či výzkumný institut Collegium Carolinum, navštívil v rámci své dvoudenní cesty po Bavorsku, jejímž hlavním cílem je prohloubení vědecké a výzkumné spolupráce Česka a největší německé spolkové země. Doprovázeli ho přitom bavorský zemský ministr pro vzdělání a kulturu, vědu a umění Ludwig Spaenle a předseda SdL Bernd Posselt. V kulturní instituci v současnosti probíhá také česko-německá výstava o Janu Husovi u příležitosti 600. výročí jeho upálení.

Bavorský list Oberbayerisches Volksblatt hovoří o Bělobrádkově návštěvě jako o "dosavadním vrcholu opětovného sblížení". Sám zástupce sudetských Němců Posselt použil údajně během dne několikrát výrazu "historický". Položení věnců na památku německých obětí odsunu je podle něj "největším krokem (ve sblížení) za posledních dvacet let". Ještě před několika týdny něco takového prý nepovažoval vůbec za možné. Bělobrádka a místopředsedu Rady pro výzkum, vývoj a inovace Arnošta Markse, který vicepremiéra doprovázel, označil za "dva antipopulistické politiky s velkou odvahou". Podle listu Oberbayerisches Volksblatt je pravděpodobné, že se Bělobrádek za své gesto ve Česku dočká mnoha útoků.

Normalizace vztahů Česka a Bavorska

Bělobrádkova návštěva se podle deníku uskutečnila zcela spontánně poté, co předseda vlády Bohuslav Sobotka musel odříct kvůli řecké krizi svou cestu do Bavorska plánovanou na červen. Posselt prý pak požádal Bělobrádka, jestli by nemohl přijet on. "A on řekl: Pro tebe to udělám," uvedl Posselt.

Květiny na uctění památky obětí odsunu prý pro Bělobrádka Posselt sice připravil, předat mu je ale nemusel. Vicepremiér údajně přinesl vlastní v českých barvách.

O normalizaci vztahů Česka a Bavorska, které je tradičním patronem sudetských Němců, se zasadili současný bavorský premiér Horst Seehofer a bývalý český ministerský předseda Petr Nečas. Seehofer v prosinci 2010 přijel na návštěvu Česka, Nečas pak v únoru 2013 promluvil v bavorském parlamentu, kde sudetské Němce označil za krajany a bývalé spoluobčany. Loni v prosinci Seehofer s premiérem Bohuslavem Sobotkou otevřeli v Praze bavorské zastoupení v Česku. SdL pak letos vypustilo ze svých stanov požadavek na vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…