Běloruský disident se oháněl sekerou v pražské IKEE. Byl to protest

19.11.2022 11:33

Muž, který v pátek vpodvečer sekerou demoloval nábytek v pražské pobočce obchodního domu IKEA, je běloruský student a aktivista Pyotr Markelov, informovalo rádio Svobodná Evropa. Měl to od něj být protest vůči spojení obchodního řetězce s výrobci, kteří údajně v Bělorusku využívají otrockou práci vězňů.

Běloruský disident se oháněl sekerou v pražské IKEE. Byl to protest
Foto: IKEA
Popisek: IKEA

Návštěvníky obchodního domu IKEA na pražském Zličíně v pátek nemile překvapil výtržník, prý protestující proti zneužívání otrocké práce běloruských vězňů, a to včetně těch politických. Mladý muž v obchodě rozmlátil sekerou dva noční stolky a polil je červenou barvou.

Rádio svobodná Evropa uvedla, že pachatelem byl mladý Bělorus Pyotr Markelov, který v Praze studuje. Na místě ho zadržela policie. Po svém činu si vzal megafon a anglicky prohlásit, že to udělal na protest proti spolupráci obchodního řetězce s běloruským režimem.

Při činu ho natáčel jiný běloruský aktivista, který nahrávku umístil na sociální síť Telegram. Podle něj byly poškozené stolky vyrobeny v Bělorusku. Rádiu Svobodná Evropa sdělil, že Markelov dbal na to, aby ve chvíli, kdy bude ničit nábytek sekerou, nebyly poblíž žádné děti, a poté vyčkal na své zadržení policisty.

Ve čtvrtek zveřejnil americký server Politico zprávu nevládní francouzské organizace, podle níž část běloruských dodavatelů firmy IKEA využívala práce vězňů, mezi nimiž jsou i lidé, kteří skončili za mřížemi kvůli svému politickému přesvědčení, či mladiství, informoval iDNES.cz. IKEA uvedla, že v současnosti nemá s těmito dodavateli přímé vztahy.

Švédský nábytkový řetězec čelil obviněním, že zneužíval k levné práci vězně z východní Evropy, včetně politických, už před rokem 1989. Před deseti lety se objevily dokumenty, podle kterých spolupracovala například s východoněmeckou vládou. V NDR měla mít hned několik továren, kde pracovali političtí vězni. Společnost IKEA ale vinu odmítala, pátrala prý v archivech Stasi také a žádné dokumenty tohoto typu tam nenašla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

předsednictví

Pro naše předsednictví byli přijati administrativní pracovníci. Kolik jich už bylo propuštěno a kolik jich ještě zbývá? K jakému datu budou všichni odejiti

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

339 Kč za Persil, jako v ČR... A pak se podívala pořádně

10:45 339 Kč za Persil, jako v ČR... A pak se podívala pořádně

Prací gel Persil za skoro stejnou cenu jako v Česku, řekl by si návštěvník polského nákupního řetězc…