Benešová: Před speciálním protikorupčním útvarem varuje Fico

26. 7. 2013 10:31

Jsme sice zatím udržovací vláda, ale musíme řešit i zásadnější věci, říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ministryně nyní není pro to, aby se zákon o státním zastupitelství dostal do sněmovny. Má obavy, že by ho poslanci převrátili naruby.

Benešová: Před speciálním protikorupčním útvarem varuje Fico
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
reklama

Ke stažení zákona o státním zastupitelství má Marie Benešová své důvody. „V této politicky rozjitřené době, kdy nám politici odvolávají státní zástupce za jejich profesionální činnost, by vůbec nebylo vhodné ten zákon posouvat vpřed. Je kolem toho akorát hysterie,“ říká Benešová. Na otázku, proč zákon nenechá jednoduše projít sněmovnou, říká, že si dovede představit, co by se stalo. „Mohly by se tam promítnout i některé pasáže, které by ten zákon převrátily naruby. A to nechci. Já jsem dala státním zástupcům přehled, co mi na tom zákoně vadí. Shodli jsme se na tom, že některé prvky nedomysleli. Některé prvky mi třeba museli vysvětlit.“

Marie Benešová se pro HN vyjádřila také k případnému vzniku speciálního úřadu pro vyšetřování korupce. Nový útvar prý nedoporučuje slovenský premiér Fico. „Buď vznikne nový útvar, jak to chtěli nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Tuto problematiku jsem loni dopodrobna konzultovala na Slovensku s premiérem Ficem. Nejsou tam z protikorupčního úřadu nadšení. Pan Fico, právník, mi řekl: 'Vyvarujte se toho. U nás to nesplnilo očekávání.'," řekla Benešová. Podle ní se má poslouchat, jak to funguje v okolních zemích, můžeme se tak prý vyvarovat chyb. Druhou variantou prý je přilepit protikorupční agendu na vrchní státní zastupitelství. To vše se podle ministryně spravedlnosti musí ještě prodiskutovat. Ona sama pak nechce nikomu nic vnucovat.

Pravice je vyděšená

„Když vidíte ty útoky, někdy je to až nedůstojné, co se pořádají na ubohé státní zástupce. A on jen dělá svou práci. Státní zástupci jsou placení, aby byli těmi zlými, nemůžou být dobráci. Oceňuji, že pan Ištvan držel svůj právní názor. A nemůžeme ho tady likvidovat jen proto, že členové ODS lítají v nějaké kauze. Justiční soustava musí být nezávislá, musí se jí dopřát, aby mohla objektivně pracovat,“ míní Benešová. Řekla to v rozhovoru pro HN k aktuální politické situaci.

ČSSD nemá na vybranou

Marie Benešová tipuje, že volby budou v květnu. „Nikde není psáno, že tahle vláda bude vládnout do května bez důvěry. Topolánek vládl čtyři měsíce, pak by to bylo asi o tom, kdo bude mít větší rekord. Už to zde bylo, a pokud vím, dělali zásadní rozhodnutí,“ připomněla Benešová.

V otázce podpory Rusnokově vládě prý ČSSD nemá moc na vybranou. „Protože buď dá důvěru vládě, nebo prezident pověří paní Němcovou s její zajímavou 'stojedničkou'. Když tohle dopustí, tak se sociální demokracie u levicových voličů odepíše,“ myslí si ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Na dobu svého působení v Rusnokově vládě pozastavila své členství v ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…