Běženci po tisících odcházejí z Finska. Je tu zima, pašeráci slibovali něco jiného, stěžují si

13. 2. 2016 21:13

Nejeden uprchlík, který v minulosti dorazil do Finska, uvažuje o návratu. Server britského deníku Daily Mail přinesl informace o tom, že na čtyři tisíce utečenců už stáhlo svou žádost o azyl a chystají se vrátit domů. Většinou jde o Iráčany. A proč se vracejí? Někteří uvádějí rodinné důvody, jiní nevlídné přijetí v zemi i příliš velkou zimu.

Běženci po tisících odcházejí z Finska. Je tu zima, pašeráci slibovali něco jiného, stěžují si
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Muhiadin Hassan narozený v Somállsku provozuje na severu Evropy cestovní kancelář a prozradil, že jsou lety vyprodány na celé měsíce dopředu. Svou žádost o azyl ve Finsku totiž stáhlo na čtyři tisíce lidí a úřady předpokládají, že počet žádostí ještě naroste k pěti tisícům.

„Někteří říkají, že nemají rádi zdejší jídlo, jinými se nelíbí příliš studené počasí nebo se necítí ve Finsku vítáni. Existuje mnoho důvodů,“ popisuje situaci Muhiadin Hassan. Někteří uprchlíci zmiňují i rodinné důvody, jako např. nemocné děti, kvůli kterým se musí vrátit domů. Část běženců je zklamaná z toho, co ve Finsku na vlastní oči vidí. Neodpovídá to totiž slibům pašeráků, kteří vyinkasovali peníze uprchlíků za cestu.

Celý text v angličtině najdete zde

Domů se většinou chtějí vrátit Iráčané. Ze zmíněných čtyř tisíc lidí je jen 22 Syřanů a 35 Afghánců. K dokreslení celé situace britský server dodává, že v roce 2014 požádalo o azyl ve Finsku na 3600 lidí, zatímco v roce 2015 to bylo téměř desetkrát víc 32500. V naději, že počet navrátilců ještě poroste, nabízí finské ministerstvo vnitra uprchlíkům pomoc. Většina uprchlíků toužících po návratu domů se ale neobrací na vládu, ale na iráckou ambasádu v Helsinkách, finském hlavním městě.

Lety z Helsinek do Bagdádu s navrátilci na palubě tak budou probíhat tak dlouho, dokud o ně bude zájem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…