Bezpečnostní experti: ČR by měla posílit spolupráci s USA

01.03.2019 15:45

Setkání premiéra Andreje Babiše (ANO) s americkým prezidentem Donaldem Trumpem příští týden bude mimořádnou příležitostí k oživení česko-amerických vztahů. Pro Česko je důležité posílení spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti, modernizace armády nebo zachování obchodu bez bariér mezi USA a Evropskou unií. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

Bezpečnostní experti: ČR by měla posílit spolupráci s USA
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Bezpečnostní experti připomínají, že český premiér přijíždí na bilaterální jednání v Bílém domě poprvé po osmi letech. „Proto je nastávající oficiální návštěva Andreje Babiše mimořádnou příležitostí k oživení bilaterálních vztahů a projednání některých agend, které jsou pro nás důležité jak z hlediska naší bezpečnosti a budoucího rozvoje, tak z evropské a alianční perspektivy,“ uvádějí.

Podle zprávy o připravované cestě, kterou v pondělí projedná česká vláda, by cílem Babišovy návštěvy mělo být posílení vzájemných vztahů. Jako témata pro jednání materiál jmenuje situaci na Blízkém východě nebo otázky rozvoje obchodu. „Vysoký potenciál skýtá také spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti, energetiky, kultury, školství a vědy,“ uvádí materiál.

Téma kybernetické bezpečnosti označují bezpečnostní experti za zásadní bod jednání Babiše s Trumpem. Podle nich je v této oblasti na místě prohloubení bilaterální spolupráce mezi Českem a USA i posílení společných oblastí USA a Evropy do kybernetických technologií.

Experti mluví i o spolupráci v oblasti armády, kde vidí potřebu její modernizace. V této oblasti je podle nich prostor pro společné projekty nebo pro investice do nových technologií, aby Česko mohlo rozvíjet svůj obranný průmysl.

Podle odborníků by mělo Česko usilovat i o intenzivnější dialog s USA o strategickém postoji vůči Rusku nebo Číně. Významnější by měla být i spolupráce při zaměření na Afriku a tamní problémy, které vyvolávají migrační tlaky. V českém zájmu rovněž je uklidnění situace v obchodu mezi USA a Evropou, kde Spojené státy hrozily zavedením cel na evropskou automobilovou produkci.

Prostor pro spolupráci, o kterém by mohl Babiš s Trumpem jednat, vidí bezpečnostní experti také v akademické oblasti a následném vývoji nových technologií. USA a Česko by podle nich mohly spolupracovat i v energetice. A to nejen co se týká jaderných elektráren, ale i ohledně možností dodávek zemního plynu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

10:30 „Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

V podcastu Reinvent The Money promluvil známý americký politolog, profesor Mearsheimer. Jeho slova o…