Bezzubý summit a pravda Miloše Zemana. Analytik Tureček promluvil v ČT

29.09.2015 19:02

Analytik Břetislav Tureček v úterním Interview ČT24 rozebíral, co by znamenala výraznější účast Ruska v Sýrii. Popisoval, co Rusko motivuje k účasti v syrském konfliktu, jak se na to dívá Washington. Zaznělo také, jak důležitou roli v tomto konfliktu mohou sehrát Česko a prezident Miloš Zeman. Analytik dal v jedné věci Zemanovi jednoznačně za pravdu. Dnes prý není nikdo, kdo by mohl nastoupit k moci místo Asada.

Bezzubý summit a pravda Miloše Zemana. Analytik Tureček promluvil v ČT
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad
reklama

Rusko na jedné straně hájí svoje zájmy, ale z celosvětového hlediska může pomoci v boji proti Islámskému státu. To se nevylučuje. Totéž platí o Íránu, který sice není součástí nějaké viditelné koalice, ale je aktivní v boji proti Islámskému státu v Iráku. „Rusko za svou účast nemusí chtít vůbec nic, Moskvě jde především o přežití režimu Bašára Asada. Moskva a Washington jdou do značné míry proti sobě v této věci,“ konstatoval Tureček.

Pro Rusko přitom nemusí být důležitý Asad sám o sobě. Moskvě bude stačit jakýkoli prezident, který bude s Ruskem spolupracovat, brát od něj zbraně a tak podobně. Stejně tak USA už netrvají na tom, aby Asad odešel hned, jeho odchod požadují až časem. Setrvání současného prezidenta v úřadu je logické i podle prezidenta Miloše Zemana, který upozornil na to, že dnes v podstatě není nikdo, kdo by mohl nastoupit na post Bašára Asada a držet v rukou faktickou moc. „V tomto bodě má prezident Zeman pravdu,“ potvrdil názor českého prezidenta analytik.

Bezzubý summit a zájmy teroristů

„Umím si představit, že prezident bude dál tlačit k tomu umírněnému postupu a nutno říci k pragmatickému postupu,“ pokračoval v popisu situace Tureček s tím, že takto půjde prezident např. proti zájmům Francie, ale obecně bude moci být považován za určitého vyslance Západu, s nímž začne Asad znovu jednat. Varoval však před přeceňováním role České republiky.

Tureček také vyjádřil pochopení pro počínání uprchlíků, kteří už mají plné zuby neperspektivního života v táborech a chtějí se vydat do Evropy, kde budou moci své děti znovu posílat do školy, pracovat a znovu budovat svůj život, kariéru, rodinnou pohodu.

A jak dopadne summit OSN k Sýrii? „Stanovisko bude bezzubé, pokud vůbec bude přijato, protože se bude muset dojít ke kompromisu, pod nějž se podepíšou všichni. Svět se shodne, že je třeba bojovat proti teroru,“ shrnul Tureček svá očekávání od summitu.

V závěru pořadu konstatoval, že Islámskému státu jde v první řadě o to, aby upevnil své pozice na Blízkém východě. V tuto chvíli není prvořadým cílem teroristů bojovat proti Západu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

8:16 Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

Dalším hostem Jordanky Jiráskové byl zakladatel a skladatel skupiny Nightwork František Soukup. A za…