Biden poučoval Araby o respektování lidských práv. Ti mu pak také dali radu

16.07.2022 21:14 | Zprávy

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se na arabském summitu v saúdskoarabské Džiddě příliš nedařilo. Přestože měl Biden zřejmě zájem vyjednat s arabskými partnery nové dohody či navýšení těžby ropy, odjíždí skoro s prázdnou. Saúdům – o nichž Biden prohlásil, že s nimi bude jednat jako s „vyvrhelem“ – se příliš nelíbila témata, která Biden na setkání se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem nadnesl. Začal například radou o lidských právech. Z úst saúdskoarabského korunního prince si nato americký prezident také vyslechl doporučení.

Biden poučoval Araby o respektování lidských práv. Ti mu pak také dali radu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Joe Biden s poznámkami v ruce

Během Bidenovy čtyřdenní cesty na Blízký východ bylo samozřejmě hlavním tématem ropné bohatství zemí v regionu. Přestože však Biden zřejmě chtěl slyšet deklaraci států OPEC+, že dojde k navýšení těžby ropy, dočkal se jen shrnutí ministra zahraničí Saúdské Arábie, že hlavní vývozci ropy budou pokračovat „v hodnocení podmínek na trhu s ropou a udělají, co bude nutné“.

Nepodařilo se tak získat od arabských států nějakou hmatatelnou záruku, že Spojeným státům, a potažmo i Evropě, pomohou s citelným růstem cen paliv a zmírní dopady plynoucí z omezení dodávek surovin z Ruska.

Biden v Džiddě na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), kterou tvoří Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Omán a Katar, vzbuzoval velká očekávání nejen v oblasti ropy, ale též bezpečnostní spolupráce.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…