Bílá košile, holá hlava. Na jednání obrovským Mercedesem s obřími koly… Z pavučiny Jaroslava Faltýnka trháme první lepkavé vlákno

09.03.2019 4:43

Smyčka se utahuje, policie vyšetřuje a na povrch se dostávají skutečnosti, o kterých se v zákulisí politiky mluvilo jen s rukou před ústy. Přesně to je případ posledních kauz, které roztočily mašinerii orgánů činných v trestním řízení. Obě kauzy, Kapsch a brněnskou radnici, kvůli kterým ve čtvrtek policisté prováděli velké razie na několika místech České republiky, spojuje postava Jiřího Švachuly. Dosud ne příliš známý regionální politik hnutí ANO měl na radnici Brno-střed na starosti investice a správu obecních bytů. Celková výše jeho rozpočtu se pohybovala v řádech stovek milionů.

Bílá košile, holá hlava. Na jednání obrovským Mercedesem s obřími koly… Z pavučiny Jaroslava Faltýnka trháme první lepkavé vlákno
Foto: repro Youtube.com, tan
Popisek: Otevření brněnské tržnice se v roce 2017 účastnil i politik Švachula (vlevo)
reklama

ParlamentníListy.cz na jeho osobu narazily opakovaně. Vždy byl dáván do souvislosti s velmi podivnými praktikami a stylem devadesátých let. Naše redakce v minulých letech hovořila s řadou podnikatelů, kteří nás upozorňovali právě na Švachulu, který prý doslova plave v penězích, případně na jeho stranického kolegu Richarda Mrázka, exnáměstka na „velké“ radnici v Brně. Ačkoli jsme se několikrát snažili získávat odpovědi, tehdejší brněnský primátor Vokřál mlčel. Zřejmě se bál, nechtěl jít proti lidem, díky nimž získal post, vliv a velké peníze.

Podle MfD přes radního Švachulu jdou už pátým rokem veškeré investice na Brně-střed. „Že by vše nemuselo být v pořádku, není žádné překvapení pro Marii Škárkovou, která šéfovala hnutí ANO v městské části v době, kdy do něj Švachula vstoupil. Divím se, že to trvalo tak dlouho, řekla bývalá členka ANO.“

Na málo známého politika se soustředila pozornost našeho média z jednoho prostého důvodu. Tím byl nejen přesah do politiky, ale především do státní správy. V případě politiky nám hned několik členů ANO potvrdilo, že jej tam, kde byl, držel Jaroslav Faltýnek. Co se státní správy týká, je až neuvěřitelné, co všechno Švachula dokázal. Aktuálně je ve veřejných rejstřících vedený jako zakladatel Nadace Aspekt 2000 a člen dozorčí rady ČD Cargo.  Podle serveru LN Švachula působí rovněž na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jako člen rozkladové komise. I na antimonopolním úřadu byla ve čtvrtek policie. O tom, že „maká“ na moravské radnici, jsme už hovořili.

Za protlačením na všechna tato místa má stát znovu šéf poslanců ANO Faltýnek.

ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit hned s několika významnými členy ČD, jejichž posty nebudeme odhalovat. Švachulu samozřejmě znají, jelikož se s ním pravidelně setkávali během jednání. Vzpomínky? „Machr. Jezdil velkým autem, SUV Mercedes, které mělo ohromná kola. Jinak tedy holá hlava, bílá košile,“ sdělil jeden z našich zdrojů. Druhý, jemuž nevadilo uvést působení v dozorčí radě ČD Cargo, upozornil na fakt, že Švachulu téměř nikdy neslyšel mluvit. „Nic neříkal. Jen mimo záznam, že kdyby bylo potřeba řešit kartelové průsery z dob Bazaly, že to na ÚOHS zařídí,“ vysvětlil a přidal, že nikdo z vedení ČD o jeho „pomoc“ v tomto duchu nestál.

Anketa

Vítáte návrat Ivana Langera na scénu, byť jen regionální?

3%
94%
hlasovalo: 11220 lidí
V brněnské kauze Švachulu podle serveru Novinky.cz, který má k dispozici příkaz k domovní prohlídce, kriminalisté vnímají jako „řídicí článek organizované zločinecké skupiny“.

Naše redakce krom těchto zjištění získala i Švachulův životopis. Ten je vskutku zajímavý zejména v tom ohledu, když premiér Babiš častokrát tvrdil, že do kontrolních pozic státní nebo městské správy obsadí ANO odborníky na slovo vzaté.

Jak je to opravdu? Na řízení brněnské radnice, největšího drážního dopravce u nás ČD Carga či na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pracoval muž, který měl „učňák“ a posléze si v jednadvaceti letech dodělal maturitu. Anglicky umí podle vlastních slov základně a mezi jeho koníčky patří golf nebo cestování a gastronomie. Ve státní správě před těmito exponovanými posty nikdy nepůsobil a výčet firem, kde pracoval, končí na číslovce tři (Aspekt Advert, s.r.o., Pure Power s.r.o. a Garage Wine s.r.o.).

CV Jiřího Švachuly

Jelikož v roce 2014 vstoupil do ANO, katapultoval se vcelku průměrný Brňák z Údolní ulice do nejvyšších pater. Stal se mimo jiné členem představenstva Výstaviště Brno a místostarostou Brno-střed. A zřejmě tam si pro něho před několika desítkami hodin přišli policisté.

Poslední nezodpovězenou otázkou tak zůstává způsob, jakým byl Švachula do ANO přijat. „Dostali jsme to nařízené před komunálními volbami v roce 2014. Tehdy jsme museli přijmout asi sedmdesát členů ihned a bez dodržení kandidátské lhůty. Nelíbilo se mi to, a proto jsem spolu s dalšími kolegy sepsala petici, ale nikdo s tím nic nedělal,“ řekla Marie Škárková, která šéfovala hnutí ANO v městské části v době, kdy do něj Švachula vstoupil.

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu provedli domovní prohlídku v sídle společnosti Kapsch, ale také v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Policejní pátrání míří také do Brna. Celkem se na zásahu podílelo 60 pracovních skupin kriminalistů. Zásah probíhal například také na radnici městské části Brno-střed.

Máte informace, které byste chtěli zveřejnit? Kontaktujte autora na emailu T.Novy@ParlamentniListy.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…