Bílá mr*ko, podpálím ti barák, křičel podle Okamury muž. Šéf Úsvitu jel „dělat pořádek" do vesnice, starostka ho nevítala

31.03.2014 9:13

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura se opět vyjádřil k situaci v obci Strýčkovice na Domažlicku. Vesničku podle něj terorizuje romský klan, kvůli kterému místní obyvatelé zažívají doslova peklo. Za své vyjádření ale sklízí i negativní reakce, prý zbytečně rozpoutává protiromské nálady. Server Romea.cz navíc tvrdí, že spor nezačali Romové. Starostka Strýčkovic v den Okamurovy návštěvy poprosila politiky, ať do vesnice nejezdí.

Bílá mr*ko, podpálím ti barák, křičel podle Okamury muž. Šéf Úsvitu jel „dělat pořádek" do vesnice, starostka ho nevítala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Tomio Okamura na svém Facebooku zveřejnil společnou fotografii s oběťmi nepokojů ze Strýčkovic na Domažlicku. „Pro mě jsou to stateční muži, přes všechny výhrůžky svědčí u soudu,“ píše Okamura k fotce.

Poslanec totiž v pátek navštívil zasedání zastupitelstva obce, kde se setkal s místními občany, aby zjistil všechny podrobnosti, podle kterých chce připravit návrhy konkrétních řešení. „Obyvatelé v pátek čekali na příjezd ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, kterého však problém evidentně příliš nezajímá, takže nedorazil. Je totiž jen dalším ministrem v řadě, který hájí práva menšin, místo většiny,“ píše předseda Úsvitu. Podle Okamury místo něj přijel z Úřadu vlády „jakýsi klučina“, který namísto řešení návštěvu poslance kritizoval .

O návštěvě Tomio Okamury na místě jsme referovali ZDE.

„Místo, aby premiér Sobotka s ministrem Dienstbierem situaci řešili, tak nechají lidi trpět a ještě kritizují nás, kteří jedeme přímo za lidmi a o problém se zajímáme,“ napsal Okamura.

Fotogalerie: - Na pivu s Karlem

S Karlem Schwarzenbergem se dalo pohovořit tentokr...
Kampaň TOP 09
Karel Schwarzenberg
S Karlem Schwarzenbergem se dalo pohovořit tentokr...
S Karlem Schwarzenbergem se dalo pohovořit tentokr...
S Karlem Schwarzenbergem se dalo pohovořit tentokr...

Politici, nejezděte

V této souvislosti předseda hnutí Úsvit přímé demokracie připomíná, že se jeho strana snaží situaci kolem nepřizpůsobivých menšin řešit, ale vláda jim hází klacky pod nohy. „Bohužel vláda v čele s ministrem pro lidská práva Dientsbierem tuto situace NEŘEŠÍ,“ píše Okamura s tím, že mu sněmovna zamítla jeden z návrhů zákona.

A právě za tyto a podobné názory je Okamura nařčen. Situaci totiž zneužil k protiromským útokům, tvrdí server Romea.cz. Starostka obce Markéta Kastnerová například vydala prohlášení, ve kterém žádá politiky a média, aby neeskalovali situaci v obci. Podle serveru Romea.cz totiž v minulých dnech i deník Právo, server Novinky.cz a Blesk.cz o situaci v obci informovaly protiromsky zaměřenými články. Starostka s odkazem na Okamurovu návštěvu žádá, aby politici do Strýčkovic vůbec nejezdili.

„Žádám, aby všichni, kteří se k situaci hodlají vyjadřovat, napomohli k jejímu zklidnění a neeskalovali ji. Prosím také média, aby o situaci informovala věcně a přiměřeně její povaze,“ píše v prohlášení starostka Markéta Kastnerová.

Romové prý první neútočili

Reportéři serveru Romea.cz se ale do Strýčkovic vydali. Jak tvrdí, v žádném jiném médiu se totiž vyjádření samotných Romů neobjevilo. Podle jejich zdrojů byl tento konflikt jen vyústěním dlouhodobě špatných sousedských vztahů. „Romové nebyli ti, kteří útočili jako první,“ píše server.

Napadený Jiří Sýkora, na kterého se odvolává i Okamura, celou kauzu považuje dle serveru Romea.cz do jisté míry za nadnesenou, zároveň ale říká, že rodina je pro vesnici hrozbou. „Jeden z nich tady běhá, nadává lidem, že je to tady potřeba vyčistit. Ale to je člověk nesvéprávný, tak by za něj měla odpovídat pověřená osoba,“ dodal Sýkora.

Starostka serveru Romea.cz řekla, že kauza vyvolaná deníkem Právo a serverem Novinky.cz je příliš nafouknutá. Na adresu redaktora, který celou mediální bublinu vypustil, řekla, že se od něj jednalo o „podraz".

Celé prohlášení Tomia Okamury:

Na snímku se dvěma oběťmi romského teroru ze Strýčkovic na Domažlicku – pro mě jsou to stateční muži, přes všechny výhružky svědčí u soudu, vlevo ode mne stojí Jiří Sýkora, kterého opilí Romové zmlátili metrovým dřevěným hranolem se slovy: „Ty bílá svině, já tě zabiju.“ Jeden z Romů ho vždy držel a druhý tloukl. Dostal nesčetně ran pěstí a kopanců. „V tu chvíli jsem žádnou bolest nevnímal. V mysli se mi honilo jen to, že se nesmím nechat praštit tím hranolem do hlavy. Věděl jsem, že kdybych ztratil vědomí a nemohl se bránit, tak by mne zabili,“ popsal útok Jiří Sýkora. Vpravo ode mne stojí majitel domku, kterému členové této romské rodiny hodili večer, když už šli obyvatelé spát, do oken 32 (třicet dva!) dlažebních kostek a při tom křičeli: „Ty svině, my tě podřízneme a zabijeme.“ Navíc, oprava okna stála rodinu 32 tisíc, protože poškodili i rám, a žena musela po útoku navštívit lékaře.

V pátek jsem navštívil jednání zastupitelstva obce Strýčkovice na Domažlicku, kde Romský klan terorizuje vesnici a místní obyvatelé dostali policejní ochranu. Zároveň jsem jednal i s občany obce. Cílem mojí návštěvy bylo poslechnout si přímo na místě jaká je situace a nabídnout konkrétní pomoc místním občanům v řešení této situace, kdy jsou slušní lidé terorizovaní parazitující menšinou.

Obyvatelé v pátek čekali na příjezd ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, kterého však problém evidentně příliš nezajímá, takže nedorazil. Je totiž jen dalším ministrem v řadě, který hájí práva menšin, místo většiny. A místo něj přijel z Úřadu vlády jakýsi klučina, který místo aby situaci řešil, tak kritizoval mojí návštěvu a to, že se přímo na místě zajímám o problémy lidí. Neuvěřitelná situace. Místo, aby premiér Sobotka s ministrem Dienstbierem situaci řešili, tak nechají lidi trpět a ještě kritizují nás, kteří jedeme přímo za lidmi a o problém se zajímají. Mimochodem, byli jsme jedinými politiky na zastupitelstvu (kromě obecních zastupitelů), takže je vidět, že aktuální problémy obyčejných lidí místní poslance, senátory či hejtmana nezajímají.

Zapamatujte si to, až půjdete v květnu k volbám do Evropského parlamentu! Hnutí Úsvit své sliby plní. Podpořte hnutí Úsvit v květnových volbách do Evropského parlamentu, bude nízká volební účast, proto bude záležet na každém hlase, přiveďte k volbám svoji rodinu a přátele, agitujte ve svém okolí – sami změny nedokážeme, ale společně s Vašimi hlasy ano!

Ještě donedávna žila stovka obyvatel poklidným a spokojeným životem. Poslední rok ale tady zažívají doslova peklo. Přistěhoval se a vesničku terorizuje romský klan, který se tu usadil poté, co ho vyštvali lidé z jiné obce kvůli násilnostem. Každý před těmito Romy raději uhne z cesty. Jejich výpravy se opakují s pravidelností, když si vyzvednou sociální dávky a nakoupí za ně alkohol. Opilí pak ztrácejí pud sebezáchovy, nemají úctu k životu jiného člověka. Podle svědectví místních obyvatel Romové chodí po vsi a vykřikují, že jsme bílé svině, že nás rozsekají sekerou a vypálí domy. Romové také hází dlažební kostky po domech i lidech, kterým navíc vyhrožují, že je zabijí a uříznou jim hlavu. Smějou se obyvatelům do obličeje, že se jim nemůže nic stát, protože mají papíry na hlavu.

Naposledy situace eskalovala minulý pátek, kdy dva Romové vymlátili okna u sousedních domů a policie dokonce poskytla jednomu z poškozených krátkodobou ochranu. Tento muž má svědčit u soudu proti dvěma členům tohoto romského klanu, kteří ho loni napadli a málem ubili k smrti. „Dřevěným hranolem mě srazili z motorky a pak zkopali. Křičeli, že jsem bílá mrdka a že mi podpálí barák,“ řekl poškozený novinářům.

V této souvislosti připomínám, že hnutí Úsvit se snaží situaci kolem nepřizpůsobivých menšin řešit, ale vláda nám hází klacky pod nohy – například minulý měsíc nám Sněmovna zamítla náš návrh zákona o zastropování příspěvku na bydlení na cenu obvyklou v daném místě, čímž bychom ihned skoncovali se současnou praxí sestěhovávání sociálně nepřizpůsobivých na jedno místo do ubytoven, jelikož by se to již lichvářům a podnikatelům s chudobou nevyplatilo. Současná negativní praxe sestěhovávání nepřizpůsobivých způsobuje také nárust kriminality a velké sociální pnutí mezi slušnou majoritou a nepřizpůsobivou menšinou. Bohužel vláda v čele s ministrem pro „lidská práva“ Dientsbierem tuto situace NEŘEŠÍ. Ale SLIBUJI, ŽE MY V Úsvitu to nevzdáme a budeme bojovat nadále za práva slušných občanů proti těm neslušným.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

7:22 ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize spuštěním programu ČT3 naprosto jednoznačně porušila zákon, který zce…