Biľak nebyl žádný zrádce, píše bývalý poradce pravicového premiéra

16.02.2014 7:28

Před několika dny zemřel Vasil Biľak, jeden ze signatářů tzv. zvacího dopisu, který žádal o pomoc sovětských vojsk v srpnu 1968. Konzervativní poradce expremiéra Petra Nečase (ODS) Roman Joch k tomu v komentáři uveřejněném na serveru Česká pozice poznamenává, že Biľak nebyl žádným zrádcem, protože zůstal v klíčových momentech věren ideologii komunismu, kterou většinu života vzýval.

Biľak nebyl žádný zrádce, píše bývalý poradce pravicového premiéra
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968
reklama

„Vasil Biľak jednal z komunistického hlediska správně – byl dobrým komunistou, zatímco tehdejší generální tajemník KSČ Alexander Dubček špatným a František Kriegel, jediný člen československé delegace, který odmítl podepsat moskevský protokol, dokonce velice špatným,“ píše Joch. Co ho vede k takovému závěru?

Především skutečnost, že Biľak věřil komunistické ideologii a jednal v jejím duchu. Na prvním místě tedy byl věren moskevskému Kremlu, nikoli Československu. Alexander Dubček je z tohoto úhlu pohledu naopak odrodilec. Odrodilcem však byl i prezident Antonín Novotný, který v šedesátých letech opakovaně odmítl přítomnost sovětských vojsk na našem území. Z pohledu kremelských vládců to však byl zásadní problém, protože v případě útoku na státy NATO nemohou spoléhat na sílu československé armády.

Novotný byl tedy odstraněn z pozice prezidenta i vůdce strany, na čemž se podílel i Biľak, a v okamžiku, kdy zklamal i Dubček, došlo na klasické řešení problému, který Sovětský svaz uplatnil v historii opakovaně - řešení silou. Komunisté totiž usilovali o prosazení socialismu a následně komunismu všemi prostředky, včetně jasného ovládnutí celé společnosti, které chtěli v konečném stadiu prospět. Prostředky k tomu vedoucí mohly být jakékoli, tedy i ty tankové. Z tohoto hlediska Biľak svým zvacím dopisem jen napomohl k vyřešení několika problémů v zájmu sovětských komunistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…