Bill Gates a jeho covidová předpověď. Připravte se na nezvratné změny

25.11.2020 20:24

Zakladatel Microsoftu Bill Gates předpovídá, že budoucnost po covidovém období již nebude totožná s časy před nástupem pandemie. Jeden z nejbohatších lidí světa očekává, že rozsáhlé změny, které se dnes dotýkají mnoha kancelářských pracovníků, nezmizí a zůstanou i po ústupu pandemie. Útlum mají doznat zejména služební cesty, ale dotknout se má i samotné práce, která by se i nadále mohla přesunout k lidem domů. Některé velké firmy již nové pracovní trendy začínají zavádět ve velkém.

Bill Gates a jeho covidová předpověď. Připravte se na nezvratné změny
Foto: Twitter
Popisek: Bill Gates
reklama

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21315 lidí
Gates své myšlenky zmínil během minulého týdne v rozhovoru s Andrewem Rossem Sorkinem na konferenci DealBook pořádané The New York Times a zmínil, že by i po odeznění aktuálních restrikcí mohl i v budoucnu zůstat alespoň z poloviny nižší počet služebních cest. Jeho predikce pak není zdrženlivá ani v úbytku práce přímo z kanceláře. „Předpovídám, že více než 50 % služebních cest a více než 30 % doby, kdy budeme muset být přítomni v kanceláři, zmizí,“ nastínil.

Služební cesty, které bude nutné podnikat jen proto, aby se člověk setkal osobně s druhou stranou, by podle něj již neměly být „zlatým standardem“ a očekává, že většina firem takovéto cesty svým zaměstnancům již bude doporučovat jen v minimálním množství.

U práce z domova pak očekává, že budou mezi firmami značné rozdíly, a zatímco tak některé budou vyžadovat fyzickou přítomnost svých pracovníků v kancelářích, jiné naopak budou tlačit na co největší zapojení do práce z domova. Gates poukázal, že některé zajdou v nařízení práce z domova zcela nastálo, tak jako to umožnila společnost spravující sociální síť Twitter, která uvedla, že její zaměstnanci mohou navždy pracovat na dálku.

Fotogalerie: - Paříž v koronakrizi

Billboard: "V Paříži umíme dodržovat vzdálenost."
Ve Francii se mohou pořádat trhy, záleží na každé ...
Kolem Eiffelovky je pusto a prázdno
Povolení alias "atestace" k omezenému pohybu
Stánek s uzeninami na trhu na okraji Paříže
Plakát jedné z odbojných skupin mimo jiné vyzývá: ...

Přesto, že má takováto možnost pro mnoho lidí spoustu výhod, z nichž lze jmenovat například časovou úlevu z cest do a z práce či ušetřené jízdné a palivo, Gates jmenoval, že práce z domova nepřináší jen dobré věci. Upozornil, že při práci on-line nelze jednoduše poznat nové lidi a navázat nové přátelské vztahy. Sám tento problém v nedostatku nových sociálních kontaktů zažil již v tomto roce.

Kromě Twitteru pak přišel s nabídkou trvalé práce z domova i například Facebook, s podobnými nabídkami se však občas pojí i nepříjemný bod, kterým je snížení platu.

Technologický gigant Microsoft, který Gates spoluzaložil, se pak vydal střední cestou, a volí tak možnost, aby polovinu týdne zaměstnanci trávili v kanceláři a v druhé polovině dělali práci, kterou je možné zvládnout bez problémů z domova.

Fotogalerie: - Mše za oběti koronaviru

Mše svatá za uzdravení nemocných koronavirem a pom...
Mše svatá za uzdravení nemocných koronavirem a pom...
Mše svatá za uzdravení nemocných koronavirem a pom...
Mše svatá za uzdravení nemocných koronavirem a pom...
Mše svatá za uzdravení nemocných koronavirem a pom...
Mše svatá za uzdravení nemocných koronavirem a pom...

Jak připojil server Světového ekonomického fóra, útlum pracovních cest se shoduje i s dalšími předpověďmi včetně té od americké banky Bank of America, ta očekává návrat na předpandemickou úroveň služebních cest ne dříve než na konci roku 2023 či až roku 2024.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …