Binec jak v Africe, kopance, hození do řeky. „Anglie? Už nic nepořádat.“ Nejhorší VIDEA z Londýna

12.07.2021 11:27 | Ze sítí

Scény jako z válečného filmu byly k vidění v britské metropoli, kde se včera konal finálový zápas fotbalového EURA 2020 mezi domácí Anglií a Itálií. Více štěstí měli nakonec v penaltovém rozstřelu hráči kolébky dobrého jídla a trofej pro mistry Evropy si tak vezou domů do Říma. Celé vyvrcholení fotbalového šampionátu ale zastínilo odporné chování britských fanoušků, kteří Londýn i zbytek Anglie proměnili doslova ve válečnou zónu. Létající židle, rozbité hlavy, kopání do ležícího fanouška, to vše orámovalo včerejší svátek fotbalu. Konečný účet za včerejší akci bude tvrdý...

Binec jak v Africe, kopance, hození do řeky. „Anglie? Už nic nepořádat.“ Nejhorší VIDEA z Londýna
Foto: Repro Twitter
Popisek: To není dějiště občanské války, to je Leicester square v Londýně. Angličtí fanoušci se projevili

Anketa

Pokud denní počet nakažených covidem-19 opět vzroste do tisíců, budete pro zavírání restaurací a obchodů?

37%
hlasovalo: 9420 lidí
O lístky na finálové utkání ve Wembley byl enormní zájem, vždyť Anglie hrála finále evropského šampionátu vůbec poprvé v historii. Pro Angličany by zisk trofeje byl navíc prvním pohárem z velkého turnaje od roku 1966, kdy legendární parta trenéra Alfa Ramsey a kapitána Bobbyho Moorea porazila Západní Německo 4-2 ve finále mistrovství světa. Vousatý triumf na světovém pódiu je dodnes opředen spekulacemi o tom, zda vítězná branka Geoffa Hursta měla platit. Tehdejší finále se navíc také hrálo na stadionu ve Wembley. Není proto divu, že angličtí fanoušci měli o lístky na finále enormní zájem, vždyť na poslední chvíli se žádaná místa přeprodávala až za 20 tisíc liber (v přepočtu 600 tisíc korun).

Na mnohé se ale samozřejmě nedostalo. Kromě toho, že ceny lístků atakovaly menší hypotéky, se problémem stala i kapacita stadionu, čítající kvůli covidovým omezením pouze cca 67 500 z obvyklých 90 000 míst. Kdo tedy lístek neměl, rozhodl se situaci vyřešit po svém. Sociálními sítěmi se začala šířit videa, kterak davy anglických fanoušků nabíhají v početní převaze na nebohé pořadatele a prolamují si cestu dovnitř stadionu. Na následujícím videu můžete vidět scénu, na které se zhruba stovka fanoušků pouští do potyčky s několika pořadateli a policisty. Těm se sice daří několik málo prvních odvážlivců povalit na zem, tím ale jejich akce končí.

 

Naprosté selhání pořadatelské služby dokumentuje i následující video. Záběry zevnitř stadionu ukazují, jak se šťastlivci bez lístku rozbíhají směrem do ochozů. Několik pořadatelů ve žlutých vestách raději jen postává opodál, aby nepřišli k úhoně. Až na výjimky se chuligány nikdo nesnaží zadržet. Organizátoři zcela nepochopitelně podcenili přípravu na finálový zápas. Reportérka stanice Sky Michelle Owen k tomu napsala: „Viděli jsme to a uhnuli jsme akorát včas. Pokud vás napadne toto udělat, nedělejte to. Daleko se nedostanete. Prosím, nekažte to ve Wembley ostatním.“

 

A skutečně, někteří se příliš daleko nedostali. Následující video ukazuje, kterak platící angličtí fanoušci mlátí ty, kteří se na stadion vlomili násilím. Můžeme vidět skupinu mužů, kteří dokonce jednoho z probíhajících strhnou na zem a poté ho kopou do hlavy. To vše za bezmocného přihlížení těch několika málo členů pořadatelské služby, kteří jsou na místě přítomni. Zbitého muže pak jeden z násilníků polije kávou a když se napadený pokouší vstát, jiný mu podrazí nohy. Až v ten moment pořadatelé seberou kuráž a ležícímu člověku pomohou odejít do bezpečí.

Fanouškům, kteří se takto na stadion i navzdory utrženým ranám nakonec dostali, mnoho důvodů k radosti po konci utkání nezbylo. Anglie sice zápas začala dobře a už ve druhé minutě šla díky brance Luka Shawa do vedení, ve většině zápasu ale byli aktivnější Italové, kteří se v 67. minutě dostali po rohovém kopu dorážkou Bonucciho zpátky do hry. Zápas pokračoval do prodloužení, ve kterém další branka nepadla, a tak o vítězi rozhodly penalty. V těch byli lepší Italové, neboť tři střídající hráči Anglie svůj kop neproměnili, anglické prokletí tak trvá.

 

Ne každý ale nad zápasem mávl rukou, pogratuloval soupeři a šel spát. Někteří angličtí fanoušci měli jinou představu o tom, jak by památná noc měla být zakončena. S přibývajícím časem se tak sociální sítě začaly plnit záběry plnými násilí v ulicích Londýna. Již během samotného utkání propukly nepokoje například na Trafalgar Square, kde byla umístěna oficiální fanouškovská zóna. Obrovská tlačenice na místě vyústila v situaci, během které fanoušci začali na přítomné policisty házet různé předměty a došlo i k potyčkám. Jednou z obětí byla i žena na snímku níže, která si z místa odnesla krvavou ránu na hlavě.

Napětí mezi policisty a fanoušky dále eskalovalo, až došlo na násilnou snahu o prolomení policejního koridoru.

 

Některé záběry „poklidného“ účinkování fanoušků připomínají spíše scény z míst postižených vleklou občanskou válkou, než prostředí civilizované Anglie. Hra gentlemanů dala dnes ráno zabrat zejména úklidovým četám. Následující snímky jsou z Leicester Square v Londýně, kde si podle stavu chodníku dali dostaveníčko zejména vášniví příznivci ekologie.

 

Zprávy o potyčkách a naprosto nesmyslných a bezdůvodných případech fyzického napadení přicházely i z jiných míst v Anglii. Velmi šířené je i následující video, na kterém parta chuligánů napadne fanoušky, kteří fotbal sledovali na zahrádce menší hospody. V záběrech můžeme vidět rány pěstí, létající židle a původně poklidná akce se během několika vteřin mění v naprostý chaos.

 

Nepokoje trvaly až do noci a údajně docházelo k mnoha případům napadení po celém Londýně, přičemž vztek si někteří fanoušci vybíjeli dokonce na policistech. Internetem koluje také následující video, na kterém dva muži házejí jiného do řeky Temže. Podrobnosti k tomuto videu ovšem v tuto chvíli (pondělí dopoledne) nejsou známy a není tak jasné, o co přesně se jedná. Snímky už ovšem zavdaly k mnoha spekulacím, podle kterých by mohlo jít například o vyřizování si účtů mezi fotbalovými fanoušky. „Anglie by neměla mít možnost pořádat fotbalové turnaje,“ napsal k videu rozhořčený uživatel, který jej na sociální síť Twitter vyvěsil. Video se již dostalo spolu s dalšími k mezinárodním fotbalovým organizacím FIFA a UEFA, takže celá věc bude nejspíše vyšetřena a skončí postihem.

 

Známý anglický fotbalista a nyní komentátor Gary Lineker, kterého si čeští fanoušci pamatují zejména pro jeho výrok, že faul na Patrika Schicka, kterému v utkání s Chorvatskem rozbil loktem nos obránce soupeře Lovren, nebyl penaltový, se po finále raději vyjadřoval jen k průběhu utkání a ne k ostatním okolnostem. Anglie podle něj musí najít způsob, jak se více soustředit na útok. Albion by podle něj měl vrhat více lidí dopředu. „Máme útočný talent na to vyděsit soupeře, v tuto chvíli to ale vypadá, že se spíše sami bojíme ten talent vypustit,“ napsal.

 

Angličtí fanoušci se ale útočně projevili dost. Bude zajímavé, k jakému trestu pro Anglii dospěje UEFA poté, co budou sečteny všechny škody na majetku a na zdraví. V poslední době totiž zaznívají názory, že evropská fotbalová asociace neměří všem stejně. Před pár dny potrestala Maďarsko za homofobní a rasistické výkřiky fanoušků během zápasů EURO 2020 pokutou 100 tisíc eur a uzavřeným hledištěm pro další dva zápasy maďarské reprezentace, přičemž na Maďary navrch uvalila dvouletou podmínku, za jejíž porušení by se zákaz fanoušků o jeden zápas prodloužil. „Komise, která takhle rozhodla, je zbabělá a žalostná. Měli by se stydět... je to jako za komunismu: Nepotřebují důkazy, stačí jen pár jednotných výpovědí," řekl v reakci na verdikt UEFA maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Anglii, jejíž fanoušci během zápasů EURO 2020 opakovaně bučeli během státní hymny svých soupeřů, a jejíž fanoušci během rozhodující penalty v semifinále s Dánskem oslnili dánského gólmana Kaspera Schmeichela a tím hrubě ovlivnili výsledek utkání, potrestali zástupci UEFA pokutou ani ne třetinovou, trest 30 tisíc eur navíc nepodpořili žádným uzavřením hlediště, jako v maďarském případě.

Ve férové zacházení ze strany UEFA nevěří ani příznivci LGBT komunity. Utkání mezi Českem a Dánskem, které se konalo v ázerbájdžánském Baku, tedy geograficky v Asii, totiž proběhlo se zákazem „duhových“ reklam. UEFA prý jen nechtěla jít do konfliktu s tamní legislativou. Podobně zakázala UEFA i duhové nasvícení Allianz Areny v Mnichově. Že se bez skandálů neobešlo ani závěrečné utkání mistrovství, je ale tou nejčernější kaňkou na celé akci. Koneckonců, finále největšího evropského fotbalového turnaje má být svátkem, kdy si obě strany v poklidu užijí férový zápas. V tomto ohledu si včera Angličané udělali mnohem větší ostudu, než svým výkonem na hřišti.

Ráno se objevily první informace o tom, ke kolika zraněním během včerejších nepokojů došlo. Média hovoří o 19 policistech, kteří během výkonu služby utrpěli zranění, zatčeno bylo minimálně 49 výtržníků. Mezi fanoušky a pořadateli na stadionu i v ulicích Londýna a dalších měst se budou zranění počítat na stovky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…