Binec v Chorvatsku: Brání se, ale má smůlu. Vážné informace

25.08.2020 10:27

Světová organizace cestovního ruchu usoudila, že Chorvatsko je bezpečnou zemí. To si však nemyslí například ve Slovinsku či ve Velké Británii, jejichž občané musejí po návratu ze středomořské destinace do dvoutýdenní karantény. Země totiž zařadily Chorvatsko na červený seznam zemí. „Myslíme si, že toto rozhodnutí nebylo spravedlivé, protože si myslíme, že Chorvatsko je opravdu bezpečnou destinací,“ pověděl chorvatský státní tajemník pro cestovní ruch. Turistika se v Chorvatsku podílí na ekonomice z jedné pětiny. Celá ekonomika Chorvatska se v druhém čtvrtletí měla podle expertů propadnout o 12,4 %.

Binec v Chorvatsku: Brání se, ale má smůlu. Vážné informace
Foto: Studio Lodička
Popisek: Chorvatsko, ilustrační foto

Chorvatsko hlásí 265 nových případů nákazy koronavirem. Podle serveru Croatiaweek jde o nejvyšší denní nárůst. Chorvatský ministr zdravotnictví Vili Beros to nepovažuje za nějaký významný odklon od trendu a myslí si, že vyšší čísla jsou způsobena letní turistickou sezónou. 137 z celkových 265 nových případů však byli jedinci v samoizolaci, což prý podle Berose ukazuje, že epidemiologové dělají dobrou práci.

Celý článek ZDE:

Anketa

Podporujete mimořádnou dávku pro důchodce ve výši 5 000 Kč, kterou schválila vláda?

82%
18%
hlasovalo: 14596 lidí

I přes vyšší čísla však podle Světové organizace cestovního ruchu zůstává Chorvatsko bezpečnou zemí. V neděli oznámila chorvatská ministryně turistiky Nikolina Brnjac, že Chorvatsko dostalo od této organizace známku bezpečné země. „Jako oblíbená evropská a středomořská destinace se snažíme vyrovnat se všemi problémy a zajistit stabilitu a bezpečnost pro místní obyvatele a pro všechny turisty, kteří se rozhodli letos navzdory současné situaci zemi navštívit. Připravili jsme nezbytné bezpečnostní protokoly a opatření, abychom co nejvíce zpříjemnili pobyt turistů v naší zemi a ochránili jejich zdraví,“ prohlásila.

Kromě Chorvatska Světová organizace cestovního ruchu označila za bezpečnou zemi v Evropě i Portugalsko, Bulharsko, Černou horu, Ukrajinu a Turecko.

Tento názor však nesdílí například Slovinsko. To podle webu The Slovenia Times plánuje umístit Chorvatsko mezi červené země, tedy mezi země, po jejichž návštěvě musejí Slovinci do čtrnáctidenní karantény. Nařízení platí od pátku. „Faktem je, že v Chorvatsku se situace dramaticky zhoršuje. Data o infekci ukazují, že situace je opravdu špatná,“ řekl mluvčí vlády. „Nemáme jinou možnost než naléhat na naše občany, aby se co nejdříve vrátili z nebezpečné země bez ohledu na to, jaké plány tam mají. Situace se rychle zhoršuje a bude se ještě zhoršovat,“ dodal.

Mezi nebezpečné země zařadila Chorvatsko i Velká Británie. Od 22. srpna soboty musejí Britové vracející se z Chorvatska do čtrnáctidenní karantény. To způsobilo vykoupení letů do Velké Británie, které prudce zdražily. Taky to podle serveru BBC znamená, že děti rodin, které jsou v Chorvatsku na dovolené a nestihnou se vrátit zpátky, nestihnou začátek nového školního roku. Podle britského turistického sdružení bylo v Chorvatsku v pátek, tedy den před účinností změny, 17 000 Britů. Frano Matušić, chorvatský státní tajemník pro cestovní ruch, uvedl, že jeho země je „opravdu zklamána“ novými pravidly karantény, a vyzval vládu Spojeného království, aby své rozhodnutí změnila. „Myslíme si, že toto rozhodnutí nebylo spravedlivé, protože si myslíme, že Chorvatsko je opravdu bezpečnou destinací,“ řekl.

Lidé, kteří v Británii porušují karanténu, mohou být pokutováni až do výše 1 000 liber v Anglii, Walesu a Severním Irsku. Ve Skotsku je pokuta od 480 liber až do 5 000 liber pro přetrvávající porušování zákona.

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21449 lidí

Byznysový server Seenews usuzuje, že chorvatská ekonomika poklesla podle bankovní skupiny Erste v druhém čtvrtletí o 12,4 %. „Pro prognózu vývoje celoročního HDP bude rozhodující třetí čtvrtletí, zejména z hlediska rozsahu, v jakém bylo odvětví cestovního ruchu zasaženo,“ psali analytici Erste. Očekává se, že propad HDP za rok 2020 by měl být 9 %.

„Cestovní ruch tvoří přibližně pětinu HDP země, ale současné statistiky ukazují, že pokles cestovního ruchu nebyl tak závažný jako původně předpokládaný pokles o 60–80 %, protože se Chorvatsko otevřelo turistům z hlavních evropských trhů po skončení první vlny koronaviru na konci května. Ministryně cestovního ruchu Nikolina Brnjac dříve v srpnu uvedla, že cestovní ruch Chorvatska v červenci a srpnu činil 60–70 % loňského objemu,“ psalo se na webu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práce v kanceláři ji nenaplňovala, často plakala. Nyní se živí erotikou a je spokojená. Je to dřina, tvrdí mladé tvůrkyně

6:56 Práce v kanceláři ji nenaplňovala, často plakala. Nyní se živí erotikou a je spokojená. Je to dřina, tvrdí mladé tvůrkyně

Na sociálních sítích se v poslední době i v České republice začíná rozmáhat příležitost, skrze ktero…