Úvodem se biskup Malý zamyslel, jak by definoval zdravý vztah k dnešnímu svátku, ke státu: „Když dobře znám svou kulturu, vyrůstám ve svém mateřském jazyku, to patří k vlastenectví, to není něco laciného. Je třeba mít své východisko. To se nevylučuje pak s poznáváním i jiných kultur a jiných jazyků, které člověka obohatí,“ pravil.
To podle jeho slov v dnešní společnosti chybí: „Dnes lidé po světě tak nějak poletují, cestují, ale nejsou nikde zakořeněni. Je nutné mít někde domov a odtud vycházet do světa. Tak chápu vlastenectví, to není žádné vlastenčení,“ myslí si biskup.
Něco takového nesmí však přerůst v nacionalismus: „Nesmí se z toho stát, že budu brát vážně jen své jazykové souputníky, kteří obývají stejnou zemi, a ostatní brát jako podezřelé, nebo dokonce nepřátelské. Vlastenectví neznamená nacionalismus,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab