Bitva o Jošta! V Brně se to mlelo. Bubny, zásahovka a vlajky. Morava nahradila Ukrajinu

10.07.2022 19:30 | Ze sítí

V moravské metropoli se již poněkolikáté bojovalo o sochu markraběte Jošta. Socha na Moravském náměstí v Brně, jejíž štít pokrývá modro-žlutá vlajka na podporu Ruskem napadnuté Ukrajiny, se některým Brňanům ve svém aktuálním provedení silně zprotivila a začali o ni vést s brněnským magistrátem válku. Na soše jezdce se tak nyní často střídá zbarvení štítu do ukrajinských barev s moravskou orlicí či jinými symboly, které na ni umísťují demonstranti. Přítomni již tentokrát museli být i těžkooděnci.

Bitva o Jošta! V Brně se to mlelo. Bubny, zásahovka a vlajky. Morava nahradila Ukrajinu
Foto: Repro Twitter @pozorzmena
Popisek: Aktivisté v Brně strhávají ukrajinskou vlajku

Vlajkový konflikt probíhá v Brně již delší dobu, jelikož se část Brňanů nedokáže smířit s tím, že jejich město cestou vyvěšení modro-žluté vlajky na štít sochy markraběte Jošta podporuje válkou zasaženou Ukrajinu.

Aktivisté na dílo na brněnském Moravském náměstí, jehož autorem je sochař Jaroslav Róna, vylezli již v dubnu a státní symbol Ukrajiny umístěný na štítu sochy od únorového zahájení ruské agrese přelepili českou trikolórou.

„Udělali jsme to z toho důvodu, že jsme v Brně. Brno patří České republice, nikoliv Ukrajině. Jošt moravský byl Čech, nikoliv Ukrajinec. Nelíbí se nám, že po celém Brně vlají především ukrajinské vlajky a lidé poškozují dokonce i památky na úkor dění na Ukrajině, například přestříkání památníku Rudoarmějce srdcem v barvách Ukrajiny,“ sdělil pak důvod jeden z aktivistů pro server Brněnská Drbna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…