Blbost! Prachsprostí demagogové a populisté vypálil Karel Schwarzenberg na Zemana a Babiše. A takto popsal Čechy

30.12.2018 16:20

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který je ve svých jednaosmdesáti letech nejstarším členem Poslanecké sněmovny, v rozhovoru pro server Euro.cz upozornil na to, že vypozoroval jednu zvláštní českou vlastnost. Když se prý Čechům dobře daří, nejsou schopní se sjednotit. „Jakmile se nám něco podaří, blbneme na kvadrát,“ říká s tím, že to, co zažíváme nyní, bylo ještě před několika lety nepředstavitelné.

Blbost! Prachsprostí demagogové a populisté vypálil Karel Schwarzenberg na Zemana a Babiše. A takto popsal Čechy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V rámci "Expedice neuhneme 2017" představovala TOP 09 svůj volební program v Únětickém pivovaru. Zúčastnili se čestný předseda Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a poslanec Martin Plíšek

Úvodem Schwarzenberg sdělil, že na politické úrovni zde panuje zoufalství. Dávno by prý z politiky odešel, kdyby zde nebyli dva lidé, kteří jej stále motivují zůstat v české politice. Jsou to prý Zeman a Babiš. „To je silná motivace. To, co zažíváme, bylo ještě před několika lety nepředstavitelné. Mám opravdu velké deprese z toho, kam jsme klesli,“ uvedl s tím, že v Česku se děje to, co by očekával v balkánském státě před sto lety.

To, že se v nedávných komunálních volbách potvrdilo, že jsme rozdělená země, není podle Schwarzenberga jen české specifikum, ale všeobecné. „Když se podíváte na polské volby, na rakouské prezidentské volby nebo do Ameriky, ten rozdíl město versus venkov je vidět všude,“ uvedl a dodal, že to opravdu není české specifikum. „Oni mají Trumpa, my máme Zemana,“ poznamenal s tím, že pro normálního člověka na venkově je dnes ten život horší než pro člověka ve městě.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18867 lidí
Češi si podle čestného předsedy TOP 09 udržují od středověku pověst hádavého a hašteřivého národa. „Jakmile se nám Čechům něco podaří, blbneme na kvadrát. A poněvadž se nám teď daří dobře, nejsme schopni se sjednotit,“ míní.

Jestli by venkovu pomohlo více peněz, si ale nemyslí. „Musíme znovu vytvořit celou společnost. „Ještě za mého dětství žilo na venkově mnohem víc lidí než ve městě. Mladá generace už nezná slova jako sedlák či statkář. A to je pro dnešní společnost typické,“ říká s tím, že komunismus vesnici zabil.

Celoevropským fenoménem je podle Schwarzenberga i narůstající nedůvěra k tradičním stranám. Připomíná, že v Itálii sociální demokraté vymizeli už před třemi desetiletími. Ve Francii se socialisté také rozpadávají. I německá SPD se dostala pod dvacet procent. „Všechny tyto tradiční strany ztrácejí, protože jsou založeny ve druhé polovině 19. století a od té doby je nic nového nenapadlo,“ říká jasně.

A co nového tedy podle knížete napadlo Babiše a Zemana, že jsou dnes lidmi voleni? „Oni jsou prachsprostí demagogové a populisté. Nejsou vpravo ani vlevo. V tisku se pořád mluví o pravicových nebo levicových populistech. Blbost! Pravý populista čerpá z obou stran, aby uspěl,“ zdůraznil.

Pokračoval se slovy, že o Hitlerovi se zase mluví jako o pravičákovi. „Ale jakýpak pravičák! Strana, kterou vedl, se jmenovala Německá národně socialistická dělnická strana. Mussolini zase vycházel z italských socialistů,“ řekl a dodal, že pravičákům Hitler nabídl krásné uniformy a kraft durch freude, levičákům zase dal práci.

Prozradil také, jakým způsobem podle něj Andrej Babiš změnil českou politiku za posledních pět let. „Prvním poklesem morálky byla opoziční smlouva. A teď jsme šli ještě o poschodí níž,“ uvedl.

Kromě toho také zmínil, že Babiš měl také „štígro“, že nastoupil, když to šlo naopak všechno ekonomicky nahoru. „To mu samozřejmě pomáhá a on si myslí, že je to jeho zásluha. On je jistě dobrý hospodář, ale žádná vláda nerozhoduje o hospodářském výsledku,“ uzavřel s tím, že o tom rozhoduje okolí. A dokud Evropská unie bude prospívat, my budeme také.

  • Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …