Bobošíková: Bolševik je díky Fialovi zpět. A hrozí řecký scénář

06.10.2022 11:50 | Ze sítí

„Napadlo by vás, že se pod vedením Fialovy vlády probudíme do plánovaného socialismu?“ Těmito slovy uvedla moderátorka Jana Bobošíková další díl svého pořadu Aby bylo jasno. V něm byla řeč i o politickém rozhodování, kdo má mimořádný zisk, o tlaku Bruselu na to, kolik kdo má vyrábět zboží, i o tom, jak vláda své občany sama posílá pro sociální dávky a hrozícím „řeckém scénáři“.

Bobošíková: Bolševik je díky Fialovi zpět. A hrozí řecký scénář
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ze znělky pořadu Aby bylo jasno

„Soft socialismus se už rozjel,“ říká Bobošíková na úvod svého pořadu a dodává, že sice tušíme, jak to dopadne, ale nedbáme na to.

Pokračuje zmínkou o stále větším zadlužování České republiky a schodku státního rozpočtu, který se letos šplhá nad 300 miliard korun a příští rok jen o něco níže.

Bobošíková také připomíná, co napsal současný premiér Petr Fiala (ODS) o schodku rozpočtu, který navrhovala minulá vláda Andreje Babiše a který byl nižší, než ten současný.

Podle Fialy to tehdy byl „balík bezradnosti“.

Jakmile se ale bývalí opoziční Babišovi kritici dostali do vlády, situace se podle Bobošíkové změnila a začali veřejné peníze roztáčet tak, že musí Andrej Babiš blednout závistí.

„Vytvořili tři zbytečné ministry a prostor pro nekonečný počet politických náměstků,“ říká moderátorka a pokračovala tím, že situace došla tak daleko, že naší zemi hrozí podle šéfa Národní rozpočtové rady „řecký scénář“.

Pořad pokračoval informacemi o výhledu zadlužení během Fialovy vlády. Dluh má vzrůst o 50 % oproti hodnotám, které platily při nástupu Fialovy vlády.

Na úrocích za Fialy budeme podle Bobošíkové platit 305 mld. korun, které dostanou banky. Tyto peníze tedy nebudou využity na silnice, školství či obranu, ale spolknou je banky a další finanční instituce.

Podle Jany Bobošíkové plánuje Fiala do budoucna snížit výdaje na zdravotnictví o 36 %, na zemědělství o 50 % a na dopravu o 20 %. Polepšit si má naopak obrana, a to o celých 75 %.

„Fialova vláda tedy nebude šetřit na administrativě, ale na zdravotnictví. A bude zvedat daně,“ říká Bobošíková a poukazuje na fakt, že mezi odvětvími, které mají platit vysoké daně z mimořádného zisku, chybí zbrojařské firmy, které ze současné situace profitují.

Nahoru ale zřejmě půjdou i další daně, uvedla moderátorka a odkázala se na slova Mojmíra Hampla, předsedy Národní rozpočtové rady.

„Za stávající velikosti je veřejný sektor neufinancovatelný,“ prohlásil Hampl.

„Budeme se zadlužovat, administrativa bude bobtnat a politicky rozhodneme, kdo má mimořádný zisk,“ shrnuje na závěr Bobošíková a pokračuje s tím, že k tomu připočteme chuť Bruselu nařizovat firmám, kolik jakého zboží mají vyrábět a pobídky vlády, aby šli občané pro dávky.

„A máme zpět socialistické hospodářství. Že nepovede k prosperitě je jasné, bohužel jen někomu. Fialově vládě rozhodně ne,“ uzavírá Jana Bobošíková svůj pořad Aby bylo jasno.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaATato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

20:05 „I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se posmívá lidem, kteří se dnes odpoledne sešli na…