Bohatá firma dostala výprask. Odvážní občané ze sídliště Písnice vyhráli u soudu, kde bylo jako důkaz použito video PL

8. 11. 2018 17:00

REPORTÁŽ Soud s "bojovníky" z Písnice se dostal do finiše. Žaloba na dva hlavní aktivisty ze zmíněného sídliště byla včera zamítnuta. První, Magdalena Vlková, se pak na chodbě soudu dojetím rozplakala. "Z našeho úhlu pohledu šlo pouze o šikanózní žalobu," řekl druhý, Ondřej Václavík. V dalším soudním řízení o určení vlastnictví sídliště Písnice už to tak nadějně nevypadá.

Bohatá firma dostala výprask. Odvážní občané ze sídliště Písnice vyhráli u soudu, kde bylo jako důkaz použito video PL
Foto: Hans Štembera
Popisek: O panelové domy se současný vlastník ČEZ podle nájemníků staral mizerně

"Žaloba se zamítá," prohlásila včera soudkyně na Městském soudu v Praze 2 a téměř všem v soudní síni spadl kámen ze srdce. A co víc, žalobci, tedy firmy CIB Group a CIB Rent Písnice jsou povinni nahradit žalovaným náklady řízení. "Tuším, že to bylo okolo čtyřiceti tisíc korun za oba klienty, takže dvacet tisíc na hlavu," řekl následně reportérovi ParlamentníchListů.cz advokát obžalovaných Viktor Rossman.

Obrana pověsti

A o co šlo? Podle obžaloby se dvě výše zmíněné firmy domáhaly obrany své pověsti, do níž prý bylo bez zákonného důvodu zasaženo. Šlo o čtyři body. Zaprvé o nepravdivá tvrzení z anonymního článku „Tisková zpráva k uzavření smlouvy mezi ČEZ a CIB“ zveřejněného v polovině loňského roku na stránkách iniciativy Moje Písnice. Zadruhé o tiskovou konferenci někdejšího ministra zahraničních věcí Česka Lubomíra Zaorálka, jemuž prý poskytli nepravdivé podklady. Zatřetí o článek „Sídliště Písnice rok poté“ zveřejněný v měsíčníku U nás. A nakonec o řadu dalších článků čerpajících z výroků žalovaných, mezi nimiž bylo i video Parlamentních listů z jedné z demonstrací na sídlišti Písnice. Žalobci požadovali peněžitou náhradu újmy ve výši 200 000 korun pro každého z nich a umístění omluvy na stránky iniciativy Moje Písnice.

Fotogalerie: - Protest Písnických

Na sídlišti v pražské Písnici lidé protestovali pr...
Agilní aktivistka iniciativy Moje Písnice, učitelk...
Lidé jsou velmi vystrašení
Mluvčí iniciativy Moje Písnice Ondřej Václavík
Lidé se bojí, že to dopadne jako s byty OKD
Iniciativa Moje Písnice

Během dřívějšího soudního jednání zástupce žalobců Ondřej Páleník, mladý brněnský právník z akvokátní kanceláře Wimětal & Partneři, například uvedl, že se obžalovaní několikrát na veřejnosti vyjadřovali ve smyslu anonymního článku „Tisková zpráva k uzavření smlouvy mezi ČEZ a CIB“ a jeden z nich se prohlašoval za tiskového mluvčího iniciativy Moje Písnice, z čehož lze usuzovat, že jsou autory zmíněného článku. Navíc na stránkách iniciativy Moje Písnice jsou dle něj dehonestující obrázky. Je tam třeba „strýček Skrblík“ z Kačeřích příběhů, kterak přepočítává zlaťáky, anebo obr podnikatel řvoucí na malého človíčka. Včera už se za stranu žalobců dostavila jen advokátní koncipientka.

Radost a pláč

Jak sdělila soudkyně, námitky žalobců nebyly prokázány. Pronesení rozsudku a její vysvětlení trvalo zhruba půl hodiny. Následně na chodbě soudu Magdalena Vlková, která byla právě zproštěna obžaloby, prohlásila: "Rok a půl zbytečného trápení kvůli soudu, který jsme nevyvolali. Kvůli článku, který jsme nenapsali. Nicméně největší štěstí by bylo, kdybychom získali naše byty." A poté se dojetím rozplakala.

Druhý zástupce vítězné strany, Ondřej Václavík, sdělil: "Vzhledem k tomu, že rozsudek ještě nenabyl právní moci, je to takové vítězství napůl, ale pro obyvatele Písnice to považuji za důležitý indikátor toho, že tvrzení firmy CIB Group o tom, že je v soudních sporech neporazitelná, není tak úplně černobílé."

Ostatně ohledně sídliště Písnice se vede ještě jeden soudní spor. Obvodní soud pro Prahu 4 nicméně v únoru hned při prvním stání zamítl žalobu nájemníků bytů na sídlišti Písnice, které společnost ČEZ loni prodala skupině CIB Group. ČEZ více než 700 bytů soukromé firmě prodal za zhruba 1,3 miliardy korun. Místní obyvatelé proti prodeji opakovaně protestovali. Odvážní občané sídliště Písnice tedy nyní vyhráli jeden boj, ale ne celou válku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…