„O podpisu, resp. o referendu rozhoduje vláda- přičemž je málo pravděpodobné, že by jej stihla vypsat a že referendum vůbec bude. Občanští demokraté, dvě desetiletí z dobrých důvodů vůči všelidovému hlasování, za něj náhle ze všech sil bojují. Naopak topka, která tvrdí, že občané jsou většinově proevropští, se náhle referenda bojí,“ napsal Petr Kamberský ve svém komentáři v Lidových novinách.
Kolem smlouvy se objevuje spoustu paradoxů. „ODS se děsí, že by za překročení deficitu padala sankce – tedy něco, co sama prosazuje. I jeden z hlavních ideologů strany Alexandr Vondra řekl, že se návrh z 95 procent shoduje se stranickými plány. Proč tedy tolik odporu, když i ODS chce finanční ústavu a nevolený sbor moudrých, který by korigoval suverénní parlament?“ ptá se Kamberský.
Komentátor upozorňuje, že tady nejde o argumenty. „Pod nesrozumitelnou pří se skrývá racionální kalkul. Volič nemá čas studovat rozdíly mezi změnou primárního práva a smlouvou 26 zemí. Volič pochopí jediné: jsi pro Evropu, nebo proti? A náhle je jasné jak Schwarzenbergovo vyšetřování, tak Nečasovo lavírování.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš