Bojovník proti bankovním poplatkům: Žaloby zdržují procesní obstrukce

7. 9. 2013 11:59

Výsledky akce Poplatkyzpět.cz zatím nedosahují takových výsledků, ve které její iniciátoři doufali. České bankovní domy evidují pouze 450 žalob na poplatky, proces se zpožďuje. Podle advokáta Petra Tomana žaloby zdržují procesní obstrukce. Informuje o tom deník MF Dnes.

Bojovník proti bankovním poplatkům: Žaloby zdržují procesní obstrukce
Foto: bankovnipoplatky.com
Popisek: Logo serveru bankovnipoplatky.com

České banky k včerejšímu dni evidovaly pouze 450 žalob na vrácení poplatků spojených s vedením úvěrových účtů, které souvisí s iniciativou Poplatkyzpět.cz. Ta ale podle svých vyjádření poslala na soudy již asi pětatřicet tisíc návrhů na platební rozkaz proti bankám.

"Takovému číslu se ani zdaleka neblížíme. Je samozřejmě možné, že některá řízení byla pozastavena v důsledku doměření soudního poplatku. Celý postup mohly zpomalit i další procesní chyby, třeba neplatné plné moci," řekl MF Dnes Jan Matoušek z České bankovní asociace.

Soudy dávají za pravdu bankám

České bankovní domy ale nepřistoupily na to, že poplatky za vedení úvěru účtují neoprávněně, a odmítly dohodu s "lovci poplatků". Soudy se navíc kloní spíše na stranu peněžních domů. Česká spořitelna potvrdila, že soudci Prahy 4 se potýkají s problémy s plnou mocí, spor se kvůli tomu prozatím zastavil. Podle advokáta Petra Tomana, který klienty iniciativy zastupuje, jde jen o procesní obstrukce, které by neměly lidi odradit.

Zároveň pro deník potvrdil, že podávání elektronických platebních rozkazů na banky stále pokračuje a jde skutečně o desítky tisíc případů. Nepoměr mezi podáními a evidencí bank vysvětluje zahlcením soudů. "Jsou našimi podáními zjevně zavaleny a v návaznosti na návrhy na zahájení řízení nejsou schopny činit žádné procesní úkony," řekl.

Iniciativa přesto změnila bankovní trh. Prakticky žádná z bank nabízejících refinancované nebo nové půjčky a hypotéky už si poplatky za správu úvěrů neúčtuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Napadení Feriho: „Komedie! Celé jinak.“ A jak se prý pořezal?

7:17 Napadení Feriho: „Komedie! Celé jinak.“ A jak se prý pořezal?

Jak to vlastně bylo s napadením poslance Feriho? Bývalý hejtman Michal Hašek vyzývá, aby lidé počkal…