Bojují tady Češi proti Čechům, říká muž, který dobrovolně bojuje na straně proruských separatistů

28.07.2015 14:07

Na východní Ukrajině proti sobě občas bojují i Češi proti Čechům, říká Čech Pavel Botka, který v Donbasu bojuje proti ukrajinské vládě, na straně proruských separatistů. Rozhovor s ním přináší server Aktuálně.cz.

Bojují tady Češi proti Čechům, říká muž, který dobrovolně bojuje na straně proruských separatistů
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

Botka se dříve živil jako profesionální zápasník, vyhazovač a bodyguard. Posledních pět let dělal bodyguarda v zahraničí. „Doprovázel jsem třeba majitele firmy, který těžil diamanty v Africe. Pracoval jsem také v Turecku, trochu v Brazílii a Evropě,“ přiblížil svou dřívější kariéru.

Šokovalo mě, jak může uniformovaný policista střílet po bezbranných lidech

Na otázku, proč se rozhodl přidat k proruským separatistům, uvedl, že to byly krvavé události, ke kterým došlo v Oděse loni v květnu. „Šokovalo mě, jak může uniformovaný policista střílet po bezbranných lidech, kteří utíkají před ohněm. Současná ukrajinská vládní moc je fakticky likvidovala. To mi přišlo dost nefér a nespravedlivé. Proto jsem s tím chtěl něco udělat,“ vysvětlil, co jej ke vstupu do válečného konfliktu motivovalo.

Dostat se na východní Ukrajinu nebylo ale jednoduché. Loni na podzim se chtěl dostat přes Ukrajinu na Donbas. Ale nepodařilo se mu to. „Konvoj s dobrovolníky, kteří s námi jeli na Donbas, byl někde v Doněcké oblasti rozstřílen ukrajinskou armádou,“ přiblížil peripetie cesty. Nakonec se pár měsíců před koncem loňského roku vydal do Moldavska. Tam navštívil ruskou ambasádu, vysvětlil jim svou situaci a zájem bojovat na východě Ukrajiny. „Úřednice se mě ptala na cíl cesty do Ruska. Přímo jsem jí řekl, že chci jet na Donbas pomáhat lidem. Že se mi nelíbí, že tam Ukrajina zabíjí děti a staré lidi. V tu dobu totiž ukrajinská armáda silně bombardovala Doněckou lidovou republiku,“ uvedl.

Do mezinárodní brigády Pjatnaška se dostal v polovině letošního dubna. O svém působení v brigádě nechce podrobněji mluvit. Uvedl jen, že Pjatnaška bojovala na Marjince. „Před měsícem a půl tam byl velký útok,“ konstatoval. Dodal, že v současné době slouží ve zvláštní jednotce motostřelecké brigády.

Živí nás velitel, francouzský veterán

Přiznal, že se již zúčastnil bojů. Jaký to byl zážitek? „Zmatek. Zmatek a strach. Lítají rakety, padají granáty.“

I bojovníci musejí být z něčeho živi. Od místní vlády prý peníze nedostává. „Poslední dobou nás živí velitel našeho oddílu, francouzský veterán Erwan Castel,“ řekl Botka.

Přiznal, že na straně proruských separatistů bojuje víc Čechů, ne jen on. Ale bojují i na straně prokyjevských sil. „Během bojů o Marjinku byla slyšet v nepřátelské vysílačce jasně česká řeč. Šlo o návodčího těžkého dělostřelectva, které stálo asi 20 kilometrů od fronty,“ uvedl a potvrdil tak, že na Donbasu opravdu někdy bojují Češi proti Čechům. Na ukrajinské straně je prý hodně Poláků, ale i Litevci, Gruzínci nebo Čečenci.

Na straně separatistů je více Slováků než Čechů

Na straně separatistů vidí prý i Slováky. „Těch na Donbasu bojuje víc než Čechů. Samozřejmě tady bojují občané Ruské federace. Popírat to by byl nesmysl. Jsou to Slovani jako my a přijeli sem pomáhat nezištně a za své peníze,“ uvedl Botka.

Celý text první části rozhovoru je ZDE

Na námitku, že ukrajinský prezident hovoří o 14 tisíc ruských vojácích, kteří prý na východní Ukrajině jsou, uvedl: „Kdyby tady byli ruští vojáci, tak tady dnes nikdo neumírá. Bylo by dobře, kdyby na Donbasu byla ruská armáda,“ odpověděl s tím, že na východě Ukrajiny pravidelná ruská armáda není.

Nad frontou pravidelně létají bezpilotní letouny. To znamená, že něco bude

Podle dohod uzavřených v Minsku by měl být na frontě dodržován klid zbraní. Je tomu skutečně tak? „Každý večer jsou slyšet v Doněcku výbuchy. A nejen v Doněcku. Každý večer ukrajinská armáda bombarduje Horlivku, dnes v noci byla ostřelována vesnička Spartak,“ popsal Botka, jak příměří ve skutečnosti vypadá.

A dodal, že ukrajinská strana dennodenně provádí ostřelování. „Pravidelně nad frontou létají bezpilotní letouny – to znamená, že něco bude,“ domnívá se.

Přiznal, že jim pomáhá strana SPD Tomia Okamury, která jim prý přislíbila humanitární pomoc v podobě léků pro jejich jednotku. Posteskl si nad tím, že bývalý kamarád jej nedávno nahlásil na policii. „A řekl jim, že jsem na Donbasu. Policie pak navštívila moji matku. Bylo jí naznačeno, že mě má přesvědčit, abych se vrátil zpět do Česka,“ řekl. Do Česka se ale vrátit nechce, a to kvůli zdejší politické situaci. Proto chce zůstat v Doněcku.

Druhá část rozhovoru je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

12:01 „Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

Imunolog Jiří Šinkora se opět zlobí. Tentokrát kvůli strachu, který vláda a odborníci šíří ve spojit…