Bolestivé objetí. Putin má na Erdogana páky, vzájemně se udržují u moci, uvedl Černohorský z ČT

01.08.2022 19:55 | Zprávy

Z Oděsy dnes vyplula první nákladní loď s ukrajinským obilím od začátku ruské agrese. Náklad uvolnila dohoda mezi Ukrajinou, Ruskem, Tureckem a OSN. Kvůli válce je podle Kyjeva v ukrajinských přístavech zablokovaných až 25 milionů tun obilí. O tom, jak zásadní roli v dohodě sehrálo Turecko a proč se prezident Erdogan chystá do Soči za svým ruským protějškem, hovořil v pořadu Interview ČT24 Václav Černohorský, zpravodaj České televize v Turecku.

Bolestivé objetí. Putin má na Erdogana páky, vzájemně se udržují u moci, uvedl Černohorský z ČT
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

První loď s kukuřicí je od začátku války na cestě z Ukrajiny do Libanonu. Bez toho, aniž by se do toho vložilo Turecko, které kontroluje přístup do Černého moře, by se taková dohoda těžko vyjednala. „Turecko se už od začátku snaží vystupovat jako jakýsi mediátor, neutrálně. A snažilo se i o tuto dohodu. Ta mu pomůže získat mezinárodní renomé, je důležitá i pro Turecko samotné. Pro Rusko je Ukrajina druhý největší dovozce obilí do Turecka. Pro jeho potravinářský průmysl je to velmi důležité,“ uvedl Černohorský k vyjednávání o plavbách lodí s obilím.

Jedním dechem dodal, že to celé provází jistá kontroverze: „Protože my jsme během minulých měsíců viděli investigace médií a celá řada nepříjemných důkazů investigativců a médií ukazovala na to, že obilí ukradené ruskými silami z okupovaných území Ukrajiny končí mimo jiné i v tureckých přístavech, a tedy u tureckých obchodníků,“ dodal zpravodaj České televize v Turecku.

Může se zdát, že tato podezření, že Turci nakupují ukradené obilí z Ruska, jsou zapomenuta, podle Černohorského to bude zřejmě i tím, že tato dohoda je pro vládu v Kyjevě velmi důležitá. „Doopravdy jsem velmi zvědavý, jestli ta dohoda bude fungovat dál. Na vývoz čekají desítky milionů tun dalšího obilí v ukrajinských přístavech, zda třeba nedojde k dalšímu útoku na infrastrukturu, který se týká právě vývozu obilí z Ukrajiny ze strany ruských sil. To bych nechal ještě s otazníkem,“ dodal zpravodaj.

To, že je Turecko ve vyjednávání úspěšné, přičítá i tomu, že se ocitá ve výhodné pozici: prezident Erdogan a turecká vláda se od začátku snaží hrát nějakou roli mediátora, vyvažovat a uplatňovat i ten svůj dobrý vztah s Vladimirem Putinem. Je to vztah, ve kterém si oba autoritářští lídři vyhovují proto, aby sledovali své cíle a cíle svých zemí. Tato dohoda k nim jistě patří,“ pokračuje Černohorský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…