Botou o stůl, jako Chruščov. Kandidát Březina otloukl Fialovi o hlavu, že nic nedělá

07.10.2022 10:51 | On-line

V pořadu Prostor X se představil další kandidát na funkci prezidenta. V rozhovoru s moderátorem Strakatým prezentoval své myšlenky Tomáš Březina, český podnikatel. Řeč byla o ukrajinské krizi, váhavosti naší vlády, ale i o bývalých politicích Angele Merkelové a Nikitovi Chruščovovi. Zaznělo též, co spojuje Březinu a současného prezidenta Miloše Zemana.

Botou o stůl, jako Chruščov. Kandidát Březina otloukl Fialovi o hlavu, že nic nedělá
Foto: Repro Youtube
Popisek: Podnikatel v betonu a kandidát na prezidenta Tomáš Březina

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22010 lidí
V úvodu rozhovoru se Březina zamyslel nad tím, proč by měl právě on být ideálním kandidátem na prezidenta. Začal svým životopisem, resp. tím, že prožil nevšední život a popsal začátky svého podnikání „na zelené louce“. Právě proto si myslí, že by mohl být dobrým prezidentem. „Takový úspěch v této republice nikdo neudělal, pokud hovořím o betonářském průmyslu,“ sdělil Březina moderátorovi a navázal na to, proč by byl dobrým prezidentem.

„Když tohle všechno dokážete, tak musíte mít vlastnosti, které jsou dostatečné pro funkci prezidenta,“ je si jistý. Na otázku, zda by byl i dobrým politikem, reagoval Březina s tím, že záleží na definici slova politik.

Pokud je to někdo, kdo mluví se všemi, kdo se snaží problémy vysedět, jako třeba Merkelová, pak by byl Březina podle vlastních slov horší politik. „Jako člověk orientovaný na výsledek bych ale byl nekonečně lepší politik, pokud tím myslíte takový pohled,“ dodal ale na vysvětlenou.

K současné situaci vzhledem k probíhající ukrajinské krizi a uprchlickým vlnám, se vyjádřil v tom smyslu, že podpora uprchlíků ze strany vlády by neměla být prvořadá, vláda tím prý riskuje sociální neklid. „Pro tak chudou zemi, jakou je Česká republika, znamená poskytnutí ochrany lidem prchajícím před válkou ekonomickou zátěž, se kterou musí být národ srozuměn. Pokud není, může zakrátko podlehnout přesvědčení, že půl milionu ukrajinských běženců se má lépe než čeští obyvatelé.“ V této souvislosti zazněla i věta o tom, že prezident musí mít na zřeteli zájmy svých obyvatel, ne těch cizích, byť by to bylo emočně pochopitelné.

„Jakýkoliv prezident, nebo premiér, má mít především na zřeteli ochranu českých obyvatel, ekonomických zájmů, státnosti, a tak dál. Nesmí mít na mysli prioritně, pod vlivem emocí, byť pochopitelných, jiný národ a tomu pomáhat víc,“ má jasno bývalý podnikatel.

Tomáš Březina se nevyhnul ani kritice postupu českého premiéra, který byl „až zarážejícím způsobem proaktivní“, v době krize naopak premiér i celá vláda reagovali podle Březiny váhavě. Nevěděli, co se děje, neměli informace navzdory tomu, že se zvyšování cen energií dalo předpokládat již loni.

Co ale Březinu opravdu zaskočilo, byla argumentace ministra financí Stanjury, kterou v rozhovoru pro Prostor X okomentoval takto: „Slovy ministra financí vláda přemýšlela, jaké politické náklady ty nepříjemné kroky přinesou pro ně, pro tu vládu,“ nevěřil prezidentský kandidát tomu, že Stanjura upřednostnil svoji ministerskou pozici před prezentací jasných kroků, jak z krize ven.

Jako člověk, který dlouhá léta aktivně podnikal, Březina nechápe vládní nečinnost. „Chyba současné vlády, kterou jsem mimochodem volil, je to, že nekoná, že problémy vysedává,“ říká v rozhovoru a opět zmiňuje bývalou německou kancléřku. On sám by jednal jinak. „Lidé, kteří si přímou volbou zvolí svého reprezentanta, a ten se stává po obou komorách Parlamentu jakoby třetím velkým lidově zvoleným hráčem, tak má dokonce povinnost do té nejběžnější politiky zasahovat,“ v tomto ohledu by prý jednal podobně jako Miloš Zeman.

Na současnou hlavu státu přišla řeč i při zmínce o úloze médií a novinářů. „Nevěřím stoprocentně médiím. Někomu víc, někomu méně, protože novináři někdy mají informace, někdy mají své zájmy,“ sdílí se Zemanem podobnou nedůvěru. Jistou míru nedůvěry vyjádřil Tomáš Březina i směrem k chodu státních institucí, kdy při otázce moderátora na podpisy, které nasbíral na podporu svojí prezidentské kandidatury, zmínil, že si nemůže být jistý, co se s těmi podpisy stane (jako příklad podivností, které se mohou dít, uvedl dosud neobjasněnou otravu Bečvy), a proto má archy s téměř 80 tisíci podpisy ukryty v trezoru na neznámém místě.

Tomáš Březina se v rozhovoru pro Prostor X vyjádřil také k válečnému konfliktu na Ukrajině. „To gaučové válečnictví, že sedíme na gauči, nikdo z nás nebyl ve válce, zaplať pánbůh za to, a teď fandíme nějakým postiženým lidem, kteří tam za nás umírají. Mně to přijde prostě šílené, zběsilé a hrozné, že dokonce na obou stranách umírají mladí lidé, lítají jim končetiny, vyhřezávají střeva a my fandíme a je to bezvadný,“ řekl a pokračoval.

„To mně přijde prostě šílené a tam mně chybí to opravdu relevantní jednání těch relevantních mocností, nebo lidí, kteří by tento lokální konflikt ukončili, a to co nejdřív,“ volá po ukončení konfliktu jednáním významných státníků.

Ve fázi, kdy se v rozhovoru řešily otázky našeho členství v Evropské unii v souvislosti s dotacemi pro naše zemědělce a s případnými nerovnými podmínkami s ohledem na jejich evropské konkurenty, si vzpomněl Tomáš Březina i na bývalého sovětského vůdce Chruščova. Ten při svém vystoupení v OSN tloukl botou o řečnický pult, aby podpořil zájmy svojí země. To samé měli podle Březiny dělat i naši premiéři, pokud chtěli rovné podmínky pro všechny v rámci EU.

Dodejme, že současné preference prezidentských kandidátů jsou předmětem mnohých předvolebních průzkumů. Na základě toho posledního se na druhé místo za generála Pavla dostala ekonomka Danuše Nerudová, třetí je zatím Andrej Babiš, u kterého je ale velmi nejisté, zda se volby jako kandidát vůbec zúčastní.

Tomáš Březina zatím v průzkumech na čelních místech nefiguruje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

20:05 „I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se posmívá lidem, kteří se dnes odpoledne sešli na…