Bouře v Lidovém domě, Zaorálek zuří. Jde o problémového muže od Paroubka

29.07.2020 21:56

Jméno podnikatele Petra Bendy na krajské kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji představuje pro některé sociální demokraty velký problém. Vytýkají mu například jeho dřívější spolupráci s kontroverzní Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Bendova kandidatura zpochybňuje základní principy české soc. dem. O Bendově kandidatuře údajně rozhodovalo pouze grémium složené z deseti lidí, z nichž osm má rozhodující hlas, informují Novinky.

Bouře v Lidovém domě, Zaorálek zuří. Jde o problémového muže od Paroubka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu. Ve vedení ČSSD tedy zůstává
reklama

Od ústecké kandidátky sociálních demokratů pro krajské volby se distancoval místopředseda strany, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda: „Pro mě je to fatální problém. Považuji politiku krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti za naprosto neslučitelnou s politikou ČSSD. Nejde najít příkřejší rozpor. Bohužel už se s tím ale nedá nic dělat,“ sdělil Novinkám.

Ministr Zaorálek finální podobu kandidátky zkritizoval na svém twitteru: „Nemůžu přijmout, že by na naší kandidátce měl být někdo jako p. Benda, který dříve spolupracoval s pravicovými extremisty. Taková kandidatura zpochybňuje základní principy 140leté české sociální demokracie,” píše ve svém tweetu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček Bendovu spolupráci s DSSS podle svých slov považuje za  „uklouznutí“.

Bývaly předseda ČSSD a současný předseda plzeňské organizace Milan Chovanec považuje umístění Bendy na kandidátku za zástupný problém. Ten hlavní je, jak byla kandidátka schválena: „Pár lidí zrušilo úplně možnost kandidovat lidem z kraje a předložilo vlastní kandidátku. Je to zásadní střet pro směřování ČSSD do budoucna, protože tohle začíná zavánět rozhodováním úzké skupiny lidí,” opřel se do vedení strany a do předsedy strany Jana Hamáčka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…